Klik venligst
FOTBOLL 2019-03-11 KL. 12:36

Åsa IF värvar från KIF

Åsa IF värvar från KIF

Foto: Åsa IF

 

Åsa IF har hittat Sebastian Franssons ersättare. Markus Andersson återförenas med storebrorsan.

 

FOTBOLL. Åsa IF har gjort klart med ersättaren till Sebastian Fransson som slutat och tagit plats i styrelsen. Åsa kollade läget med Viktor Glaerum, men mittfältaren valde till slut Onsala BK. Det blir i stället Markus Andersson, 23 år, som lämnar Kungsbacka IF och ansluter. Mittfältaren hade kontrkat med KIF över 2019 men föreningarna har kommit till en lösning. Därmed återförenas han med brodern Robin Andersson som vaktar kassen i svartgult.

– Det är väldigt skönt att processen är över, säger Markus Andersson.

Vad lockade med Åsa IF?

­– Ett smickrande intresse, brorsan och få spela högre upp. Jag kände att det var rätt steg för min utveckling.

Mittbacken Kristian Kairouz har lämnat Åsa IF, där ska ersättaren finnas i den befintliga truppen.

 

Kungsbacka IF å sin sida har gjort klart med Williams Odili. 26-åringen har visat framfötterna under försäsongen och gjort tre mål på tre matcher och är tänkt att konkurrera om en av platserna i den offensiva trion.



Klik venligst
Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka
NYHETER 2026-09-10 KL. 18:45
Premium

Utmaningen: 31-åringen lever som hemlös i en vecka

✔ Sovförsöket under en lastbil ✔ Den hemliga guldcontainern ✔ Kritiken mot hundägare

TV-klipp och nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.