Klik venligst
NYHETER 2019-05-09 KL. 11:03

Förvaltningar knöts ihop

Förvaltningar knöts ihop

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Förvaltningscheferna Karl Lundgren på Teknik och Lovisa Eld på Service höll i ändarna medan politikerna Hans Forsberg (M), Fredrik Hansson (C) och Monica Neptun (L) tråcklade ihop någon slags knopar.

 

Efter 759 dagars projektering och byggande kunde Teknikens hus officiellt invigas på torsdagen. Fyra förvaltningar har gått samman om gemensamma lokaler, maskiner och fordon.

 

I stället för att klippa isär knöts symboliskt fyra band ihop.

Tanken är att bli effektivare i skötseln av kommunens fastigheter, vägar och grönytor. Dessutom har man nu kunnat göra sig av med gamla lokaler, där arbetsmiljö varit undermålig.

Huset på Inlag var tidigare Skanskas betongfabrik, men är nu ombyggt och totalrenoverat. I de gamla lokalerna vid Syrengatan hoppas man på sikt kunna bygga bostäder.



Klik venligst
Backabranden och tjurattack – larmen han minns
NYHETER 2026-05-28 KL. 20:45
Premium

Backabranden och tjurattack – larmen han minns

Valldabon stämplar ut efter 47 år i ambulansen

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

Så går Aranäs nybygge:
HANDBOLL 2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.