NYHETER 2019-12-02 KL. 11:01

Första borrhålet för p-huset

Spadtag? Nej, men borrhål. På måndagen startade bygget av nya p-huset Linden med plats för 1 000 bilar.

Första borrhålet för p-huset

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Glada som barn fick kommunalråden Hans Forsberg och Fredrik Hansson och tekniknämndens ordförande Monica Neptun ta plats i den stora maskinen och starta borrandet av hålen där pålarna ska bära upp det gigantiska p-huset på Inlag.

1 000 p-platser i sju våningar ska täcka behovet både för innerstaden, idrottsanläggningarna och de nya bostadsprojekten som ska komplettera Söderstaden.

– Det blir högt med sju våningar, men även bostadshusen blir sju våningar och jag tror att p-huset kommer att smälta in väl, sa Fredrik Hansson (C).

Det kommer att bli en hel del bankande i området de närmsta månaderna. 350 pålar ska ner i marken för att kunna stabilisera det 145 meter långa och 36 meter breda parkeringshuset.

Kostnaden är beräknad till 300 miljoner.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-20 KL. 21:37
Politisk debatt tre veckor före valet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.