Klik venligst
NYHETER 2020-08-05 KL. 07:08

Försökte stjäla snus – döms till ungdomsvård

I ett drogrus försökte en 16-årig pojke bryta sig in på Hemmakväll för att stjäla snus. Nu döms pojken för ringa narkotikabrott och försök till stöld.

Försökte stjäla snus – döms till ungdomsvård

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det var i maj i år som pojken begick brotten. På kvällen den 12 maj tog pojken flera tabletter alprazolam, ett narkotikaklassat preparat i gruppen bensodiazepiner.

Enligt pojken har han sedan minnesluckor, men han minns att han fann sig själv maskerad utanför butiken Hemmakväll i Kungsbacka senare på natten. 

Använde hammare


En övervakningsfilm visar hur han under 20 minuter försökte bryta sig in genom dörren med hjälp av en hammare. 16-åringen har berättat att han ”antagligen tänkt att han skulle stjäla snus eller liknande”, står det i domen. 

Pojken, som erkänt till båda brotten, dömdes i Varbergs tingsrätt den 27 juli för ringa narkotikabrott och försök till stöld. För en vuxen person hade minst två månader i fängelse kunnat bli straffet. Pojken döms till ungdomsvård och ska fullfölja ett av socialtjänsten upprättat ungdomskontrakt. Det innebär att han ska gå på minst åtta samtal på samtalsmottagningen Vändpunkten och lämna minst fem drogtester. 

Klik venligst

TV-klipp och nyheter

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.