NYHETER 2020-07-08 KL. 11:01

Försiktig höjning av bostadspriserna

De senaste tre månaderna har bostadsrättspriserna i Kungsbacka stigit med 1,0 procent medan villapriserna stigit med 0,6 procent.

Försiktig höjning av bostadspriserna

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det visar nya siffror från Svensk Mäklarstatistik som sammanställts av Länsförsäkringar fastighetsförmedling.

Sett till länet i stort märks en uppgång under de tre senaste månaderna med 6,2 procent när det gäller bostadsrätter och 3,1 procent för villor.

"Mer aktiv"


– Vi bedömer att sommarens bostadsmarknad blir mer aktiv än vanligt. Många stannar i Sverige under semestern och får tid att både planera för sin egen bostadsförsäljning och gå på visningar. Att rörligheten på bostadsmarknaden nu ökar gör att fler får möjlighet att byta bostad efter behov, säger Marcus Svanberg, vd, Länsförsäkringar fastighetsförmedling, i ett pressmeddelande.

När det gäller fritidshus i Halland har priserna stigit med 11,4 procent det senaste året. Enligt Länsförsäkringar fastighetsförmedling har många som tänkt sälja sitt fritidshus ändrat sina planer på grund av coronapandemin. Det har gett ett lägre utbud och ökad aktivitet i budgivningarna.

– När det gäller fritidshus är det verkligen säljarens marknad, säger Marcus Svanberg.

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka
NYHETER 2026-07-10 KL. 16:00
Premium

SD kräver extra nämndmöte om vården i Kungsbacka

"Extraordinär situation" inom Vård och omsorg

Utmaning med flera olika projekt i samma område
NYHETER 2026-07-09 KL. 21:00
Premium

Utmaning med flera olika projekt i samma område

En miljon besök varje år vid arenan i byggtider

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade
NYHETER 2026-07-09 KL. 20:00
Premium

Arenabygget i full gång – över 100 personer inblandade

"Kommer att se ut som en relativt färdig arena utifrån under nästa höst"

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor
FOTBOLL 2026-07-09 KL. 17:30
Premium

87 lag till Kungsbacka – så många spelare bor på skolor

Mängder med matcher när Gothia Cup inleds på måndag

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.