BANDY 2019-05-07 KL. 15:59

Förhandlingar med ny anfallare

Förhandlingar med ny anfallare

Det ser inte ut att bli något med den förre Vetlandaspelaren Patrik Johansson. Men FBK jagar en annan Vetlandaanfallare.

 

BANDY. Frillesås BK ser inte ut att lyckas lösa Patrik Johansson som vänder hem till Sverige. I stället har klubben hört sig för med Adam Rudell. Anfallaren lämnar Vetlanda efter två säsonger.

– Vi har varit i kontakt, säger 29-åringen.

Den senaste säsongen var han klubbens näste bäste målskytt med 19 fullträffar.

 

Adam Rudell har ett förflutet i bland annat Gais och Kungälv. I dagsläget bor han i Göteborg. Han berättar att inget kontrakt är påskrivet.

– Det förs diskussioner och det är rätt så nära.

Är Frillesås med som ett alternativ?

– De finns med, säger en fåordig Adam Rudell.

Christer Lind, Frillesås BK:s värvningsansvarige, bekräftar intresset.

– Vi håller på och förhandlar.



Dubbelfesten gick i mål hos KTK
SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Premium

Dubbelfesten gick i mål hos KTK

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.