KULTUR & NÖJE 2019-09-11 KL. 13:40

Fokus på halländsk dans

Fokus på halländsk dans
Jenny Larsson deltar i halländsk dansplattform på onsdag kväll. Koreograferna som deltar har alla anknytning till Halland. ”Det är lätt att glömma bort det regionala men vi kan skapa precis samma möjligheter här som någon annanstans”.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

I januari flyttade hon hem till Vallda efter 13 år i USA. Nu håller hon på att etablera sig här, bland annat genom att delta i dansplattformen.
– Jag kommer att visa Grayscale som är nyskriven och egentligen handlar om min flytt tillbaka till Sverige och mötet med västkusten i januari, säger Jenny Larsson och skrattar.
Efter att ha bott i södra Florida var kontrasten rätt stor med västkustens gråaktiga skala.

I Grayscale som kan beskrivas som en brevväxling med ljud samarbetar hon med en god vän i Florida.
– Hon är en intressant person och jag älskar hennes röst. Det är väldigt spännande med sådana här samarbeten.
Jenny Larsson visar också sin kortfilm Home under dansplattformen.
– Den kommer att rulla i foajén, säger hon.

Koreograferna som deltar kommer till exempel att bidra med utdrag ur längre föreställningar, verk under arbete och kortare verk i sin helhet. Dansplattformens syfte är att lyfta fram halländska koreografer, visa smakprov av deras konst och även ge dem en plats att mötas på.
– Det blir en mötesplats för oss men vi samarbetar egentligen inte utan har fått var sin tid. Det blir som ett slags smörgåsbord när man jobbar på detta sättet, säger Jenny Larsson.

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken
FOTBOLL 2026-01-06 KL. 19:51
Premium

Profilen en vinnare i den oväntade comebacken

OBK skickade även en passning till rivalen

Husbilspremiär blev succé
NYHETER 2026-01-06 KL. 16:30
Premium

Husbilspremiär blev succé

SMHI varnar för mer snö
NYHETER 2026-01-06 KL. 15:39
Premium

SMHI varnar för mer snö

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-01-07 KL. 20:50
Plogbilarna går för högtryck
Premium | ISHOCKEY 2026-01-07 KL. 13:42
Snöovädret stoppar matchen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

De håller liv i det mysiga biblioteket i Idala

Det var nedläggningshotat redan på 1990-talet och det var mycket tack vare Ulla Ahlqvist-Karlsson som biblioteket i Idala överlevde. Över 30 år senare hålls verksamheten vid liv och ansvarig för det som kan vara det minsta biblioteket i Sverige är dottern Josefin Karlsson.