Många hajade till när ett flygplan med en banderoll med texten "Rösta på Miljöpartiet" syntes över stan.
Vem som står bakom är däremot oklart.
– Det är inte vi, säger Miljöpartiet.
Att flyga ligger ju inte på topp, när det gäller miljövänliga alternativ. Reaktionerna lät därför inte vänta på sig när det såg ut som att MP satsade på flygreklam.
– Vi vet inte vem som ligger bakom och vad syftet är med det, säger Clas Rosander, nestor i Miljöpartiet i Kungsbacka.
Även om han menar att innehållet på banderollen är rätt, så ger det ändå en negativ bild av partiet. Det har också genererat mängder av diskussioner på olika håll på sociala medier, där Miljöpartiet framställs som miljöovänligt.
– De som röstar på oss förstår att det inte är vi som ligger bakom, de som är längre ifrån oss tycker inte om oss ändå. Men det är klart att det får oss att verka vara skenheliga och jag tycker det är tråkigt att debatten har blivit sådan här istället för att hålla sig saklig, säger Clas Rosander.
Nya fynd, persongalleri och historiska platser på hemsidan
”Stick i stäv med ökade satsningar”
En grupp kvinnor, inspirerade av kronprinsessan Victorias vandringar genom Sveriges landskap, har skapat sin egen unika tradition – Princessvandring. Klädda i kronor och med en gemensam drivkraft har de satt sina fotavtryck i 25 av landets 25 landskap. Deras mål? Att umgås, uppleva och lära sig om Sveriges rika kultur, natur och historia – allt medan de skapar minnen för livet.


