NYHETER 2020-03-20 KL. 16:16

Fler smittade i Halland

Antal konstaterade fall av covid-19 ökar i Halland men mycket långsamt. Ingen av de smittade behöver i nuläget intensivvård.

Fler smittade i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Enligt Smittskydd Halland så fanns det fredag eftermiddag 54 konstaterade fall av covid-19 i Halland. Alla de fallen kan kopplas till resor. Det finns fortfarande inte något konstaterat fall i Hylte kommun, däremot i övriga halländska kommuner

I dagsläget är det två coronapatienter som vårdas på sjukhus, men ingen är i behov av intensivvård.

Region Halland kommer nu börja använda den digitala tjänst som gäller covid-19 och som andra regioner använt. Den innebär att man som invånare svarar på frågor digitalt för att få en bedömning av ifall man behöver söka vård, eller kan sköta egenvård och vara hemma. Hittills har ca 900 000 svenskar använt tjänsten runt om i landet.

Fortfarande gäller att man ska ta kontakt med 1177 om man misstänker smitta, och inte på egen hand söka vård.

Läs mer om senaste uppgifter om coronaläget

NYHETER 2026-03-24 KL. 12:15
Premium

"I fyran blev jag kallad bögjävel dagligen"

Så är det att vara HBTQI-ungdom i Kungsbacka

NH betygsätter damlagens silly season
SPORT 2026-03-23 KL. 18:30
Premium

NH betygsätter damlagens silly season

✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"

Profilen får topptjänst i Skåne
SPORT 2026-03-23 KL. 14:00
Premium

Profilen får topptjänst i Skåne

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.