SPORT 2018-09-09 KL. 11:09

Finaldag i allsvenskan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SEGLING. Den sista tävlingsdagen i allsvenskan är inledd i ett blåsigt och regnigt Gottskär. I går tvingades deltagarna till paus i tävlingen på grund av hårda vindbyar. På Facebooksidan rapporterades det om vindar på cirka 14 till 15 m/s i medel och uppåt 19 m/s i byarna. Under sen eftermiddag avtog vinden något och seglingarna kunde fortsätta.

Malmö SS har gått upp i ledning i den nionde omgången och KSSS som leder totalen har gått ner till en femte plats. SS Kaparen har seglat in på en sjunde plats, Kullaviks KKK på plats 13 och Särö Båtklubb som överraskat i tidigare tävlingar ligger för tillfället näst sist i tävlingen.

 

NH-sporten är på plats under dagen och hur det gick kan du läsa i tisdagens tidning.



LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE I SPORT

Premium | SPORT 2026-04-20 KL. 11:47
Sporthelgen i korthet
Premium | SPORT 2026-04-19 KL. 20:07
Dubbelfesten gick i mål hos KTK
Premium | SPORT 2026-04-18 KL. 15:05
En nybörjare stoppade segermaskinen

Fler nyheter

MEST LÄSTA SPORT

Fler nyheter

Klik venligst
Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss
NYHETER 2026-04-22 KL. 12:15
Premium

Dyrt för lantbrukare med övervintrande gäss

Antalet ansökningar om ersättning ökar kraftigt

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer
NYHETER 2026-04-21 KL. 19:15
Premium

Han skyddar grönskan när Kungsbacka växer

Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.