SPORT 2018-09-09 KL. 11:09

Finaldag i allsvenskan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SEGLING. Den sista tävlingsdagen i allsvenskan är inledd i ett blåsigt och regnigt Gottskär. I går tvingades deltagarna till paus i tävlingen på grund av hårda vindbyar. På Facebooksidan rapporterades det om vindar på cirka 14 till 15 m/s i medel och uppåt 19 m/s i byarna. Under sen eftermiddag avtog vinden något och seglingarna kunde fortsätta.

Malmö SS har gått upp i ledning i den nionde omgången och KSSS som leder totalen har gått ner till en femte plats. SS Kaparen har seglat in på en sjunde plats, Kullaviks KKK på plats 13 och Särö Båtklubb som överraskat i tidigare tävlingar ligger för tillfället näst sist i tävlingen.

 

NH-sporten är på plats under dagen och hur det gick kan du läsa i tisdagens tidning.



TV-klipp och nyheter

Krönika: Ett overkligt supporterår
2025-12-14 KL. 11:00
Premium

Krönika: Ett overkligt supporterår

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat
2025-12-13 KL. 18:30
Premium

BILDEXTRA: 72 bilder från det oväntade dramat

Talangerna stod sånär för en osannolik upphämtning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-12-14 KL. 11:00
Krönika: Ett overkligt supporterår
Premium | NYHETER 2025-12-13 KL. 13:00
Bandet är klippt – nya gymmet öppet
Premium | FOTBOLL 2025-12-13 KL. 12:04
Profilen lämnar och byter bana

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

Från planta till företag – Mikaels heta hobby

En inköpt chiliplanta när Mikael Oskarsson var 15 år blev starten på hans chiliresa. Efter år av förberedelser drog han igång sin egen tillverkning av chilisås i Mulles Chili förra året.