SPORT 2018-09-09 KL. 11:09

Finaldag i allsvenskan

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

SEGLING. Den sista tävlingsdagen i allsvenskan är inledd i ett blåsigt och regnigt Gottskär. I går tvingades deltagarna till paus i tävlingen på grund av hårda vindbyar. På Facebooksidan rapporterades det om vindar på cirka 14 till 15 m/s i medel och uppåt 19 m/s i byarna. Under sen eftermiddag avtog vinden något och seglingarna kunde fortsätta.

Malmö SS har gått upp i ledning i den nionde omgången och KSSS som leder totalen har gått ner till en femte plats. SS Kaparen har seglat in på en sjunde plats, Kullaviks KKK på plats 13 och Särö Båtklubb som överraskat i tidigare tävlingar ligger för tillfället näst sist i tävlingen.

 

NH-sporten är på plats under dagen och hur det gick kan du läsa i tisdagens tidning.



Klik venligst
Springfest med knattar
NYHETER 2026-05-30 KL. 15:00
Premium

Springfest med knattar

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier
KULTUR & NÖJE 2026-05-29 KL. 18:00
Premium

Pandemin stoppade måleriet – hittade tillbaka genom studier

Nu hyllar 29-åringen farmorn i ny utställning i Onsala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-05-30 KL. 15:52
Veteranen efter den onödiga dramatiken

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.