SPORT 2018-08-07 KL. 16:17

Filip Nordisk Mästare i BMX

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

CYKEL Filip Svanberg, Kungsbacka, blev Nordisk Mästare när han bland annat slog hela kopplet av danska cyklister när NM i elitklassen avgjordes i Köpenhamn.
- Danskarna har alltid slagit mig i de stora internationella tävlingarna så därför var den här segern extra skön, säger Filip. Nu laddar han om inför EM kommande helg i Glasgow.


- Det är tätt mellan tävlingarna, säger Filip och ytterligare någon vecka senare är det tävling på hemmaplan i Kungsbacka Challenges, berättar Filip.

 


För Filip Svanberg är NH-guldet den största segern i karriären.
- Jag har varit som bäst trea i EM, säger Filip som däremot kan se tillbaka på ett SM-guld i den här elitklassen.
- Det känns som jag är på rätt väg och formen känns ganska bra inför EM, betonar Filip.

 

NH-vinsten i Danmark kom efter att han tagit sig till final i ett av fyra kvalheat.
- Det var fyra cyklister i varje heat som tog sig till final, säger Filip. Finalstarten blev bästa tänkbara där Kungsbackacyklisten var snabbast över mållinjen.

 

Det var totalt 100 svenska cyklister varav 29 var från Kungsbacka.
I ungdomsklasserna fick Kungsbacka också två Nordiska mästare i Helena Sund, flickor 16 och Allie Nordmark, flickor 10.  


TV-klipp och nyheter

Flera hundra unga till Beats in the hall
2026-06-13 KL. 09:00
Premium

Flera hundra unga till Beats in the hall

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum
2026-06-11 KL. 20:00
Premium

Catharina öppnar upp om livet i dödens väntrum

"Jag känner inte att det är slut efter detta"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka
Premium | BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Rattfull omhändertogs av polis
Premium | SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Han vann proffstävlingen på Forsgården

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.