NYHETER 2020-01-13 KL. 21:00

Fick sin laserpekare beslagtagen

Polisen behöver inte lämna tillbaka en laserpekare de tagit från en 20-årig Kungsbackabo som för en tid sedan delgavs misstanke om narkotikabrott. Laserpekaren anses vara för farlig.

Fick sin laserpekare beslagtagen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var när polisen för en tid sedan påträffade en 20-årig Kungsbackabo som var knarkpåverkad, som laserpekaren hittades.

Pekaren är av det starkare slaget och kan bland annat skada ögonen på personer den riktas mot.

Eftersom 20-åringen saknade tillstånd för att få ha verktyget beslagtogs det i samband med att han omhändertogs för provtagning.

Nu har Varbergs tingsrätt beslutat att beslaget ska bestå. Detta eftersom pekaren annars kan befaras komma till brottslig användning.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-08-10 KL. 15:30
18-åringens osannolika drömdebut
Premium | NYHETER 2026-08-10 KL. 12:00
Glädjebeskedet: Sommarvärmen tillbaka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.