NYHETER 2019-01-09 KL. 13:02

Fick för lite medicin – barn insjuknade igen

Fick för lite medicin – barn insjuknade igen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Barnet fick bara en tredjedel av lämplig dos penicillin, enligt anmälan. Foto: Nils Jönsson

 

Ett barn fick tillbaka svåra besvär av svinkoppor efter att bara ha fått en tredjedel av lämplig dos i en penicillinkur. Nu ska ärendet granskas.

 

Det var i somras som barnet efter sjukhusvistelse fick penicillin för vidare behandling mot svinkoppor. Både förskrivningen och utlämnandet av läkemedlet skedde på ett apotek i Kungsbacka. Dosen visade sig vara för låg och efter några dagars behandling hade barnet åter svåra besvär, bland annat omfattande utslag och klåda. Nu har apoteket gjort en lex Maria-anmälan, och ärendet kommer att granskas av Inspektionen för vård och omsorg (IVO).

 

[video width="1920" height="1080" mp4="https://norrahalland.se/wp-content/uploads/2019/01/SirenExplainerLex_Maria.mp4"][/video]

 

 

Misstaget gav enligt anmälan upphov till lidande och utdraget sjukdomsförlopp. Barnet blev åter friskt efter korrekt behandling.

 

Skaffa Norra Hallands app här



Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

TV-klipp och nyheter

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer
NYHETER 2026-03-31 KL. 07:10
Premium

Efter protesterna – ny lokal föreslås för pensionärer

Färdigt förslag ska vara klart om några veckor

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-03-31 KL. 15:49
25-åringens drömavslutning: "Lättnad"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.