NYHETER 2019-01-09 KL. 13:02

Fick för lite medicin – barn insjuknade igen

Fick för lite medicin – barn insjuknade igen

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Barnet fick bara en tredjedel av lämplig dos penicillin, enligt anmälan. Foto: Nils Jönsson

 

Ett barn fick tillbaka svåra besvär av svinkoppor efter att bara ha fått en tredjedel av lämplig dos i en penicillinkur. Nu ska ärendet granskas.

 

Det var i somras som barnet efter sjukhusvistelse fick penicillin för vidare behandling mot svinkoppor. Både förskrivningen och utlämnandet av läkemedlet skedde på ett apotek i Kungsbacka. Dosen visade sig vara för låg och efter några dagars behandling hade barnet åter svåra besvär, bland annat omfattande utslag och klåda. Nu har apoteket gjort en lex Maria-anmälan, och ärendet kommer att granskas av Inspektionen för vård och omsorg (IVO).

 

[video width="1920" height="1080" mp4="https://norrahalland.se/wp-content/uploads/2019/01/SirenExplainerLex_Maria.mp4"][/video]

 

 

Misstaget gav enligt anmälan upphov till lidande och utdraget sjukdomsförlopp. Barnet blev åter friskt efter korrekt behandling.

 

Skaffa Norra Hallands app här



Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.