FOTBOLL 2020-05-29 KL. 09:02

FHM ger grönt ljus till fotbollen

En lång väntan är över. Folkhälsomyndigheten gav fotbollen ett klartecken att starta som planerat om drygt två veckor.

FHM ger grönt ljus till fotbollen
Fotbollen skjuts fram och kvalspelet ställs in.



FOTBOLL. Redan under torsdagen avslöjade Expressen att elitfotbollen i Sverige får klartecken att dra igång allsvenskan i mitten av juni.

Under fredagsmorgonen bekräftades dessa uppgifter på en presskonferens med Folkhälsomyndighetens generaldirektör Johan Carlson, inrikesminister Mikael Damberg (S) och kultur- och idrottsminister Amanda Lind (MP).

– Nu öppnas möjligheten för tävlingsidrott på alla nivåer, säger Amanda Lind på presskonferensen.

Restriktioner kvarstår


Däremot kvarstår restriktionerna kring sammankomster för fler än 50 personer. Vilket innebär att matcherna kommer att spelas utan publik.

– Vi befinner oss fortfarande i ett extraordinärt läge och att minska smittan och rädda liv är prioritet ett. Om läget ändras är vi alltid redo att fatta nya beslut. För att detta ska vara hållbart krävs stort ansvar från alla, säger Lind.

Inrikesministern Mikael Damberg skickade samtidigt en passning till alla supportrar.

– Förbudet mot allmänna sammankomster och tillställningar med fler än 50 deltagare består. Därför uppmanar jag supportrarna att fortsättningsvis undvika att samlas, upprätthåll rekommendationer om social distansering. Ta ert ansvar och föregå med gott exempel.

Inget besked ännu


Under morgonen meddelade Hallands Fotbollförbund att de senast klockan 18 kommer med ett besked kring hur det blir med den tänkta seriestarten från och med den 14 juni. Samt om det kommer att tillåtas att spelas träningsmatcher innan det datumet.

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.