NYHETER 2020-02-04 KL. 14:41

Fejk-artikel om corona-virus i omlopp

En fejkad artikel som ser ut att komma från Norra Halland, cirkulerar nu. Artikeln påstår att skolelever uppvisat symptom på corona-viruset och hämtats från skolan.

Fejk-artikel om corona-virus i omlopp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det handlar om en skärmdump, skärmavbild på en artikel som ursprungligen kommer från norrhalland.se  Men informationen i artikeln har ändrats och är helt felaktig och kommer inte från Norra Hallands redaktion.

Den ursprungliga artikeln handlar om att skolelever och lärare på Elof Lindälvs gymnasium befunnit sig i samma område i Finland, som en person smittad med corona-viruset.

I den felaktiga bilden påstår man att flera elever idag uppvisat symptom på corona-viruset och hämtats från skolan. Detta stämmer inte!

– Vi ser mycket allvarligt på att det sprids felaktiga uppgifter i Norra Hallands namn. Det här kan sprida panik bland elever och föräldrar, och det saknar helt grund, säger Christina Forlin, tf ansvarig utgivare, Norra Halland.

Oroliga föräldrar har ringt till tidningen, och flera personer har frågat varför "artikeln" inte finns kvar på hemsidan.

Vad gör ni åt saken?

– Utöver att dementera omedelbart försöker vi nu få en uppfattning om hur stor spridning de falska uppgifterna fått. Vi är också i kontakt med Elof Lindälvs gymnasium för att de ska hjälpa till att dementera uppgifterna, säger Christina Forlin.

Uppdaterad:

Cynthia Runefjärd är förvaltningschef för Gymnasium och arbetsmarknad.

– Vi behöver utreda vad som hänt och vilka som ligger bakom, säger hon.
– Vi överväger också en polisanmälan.





TV-klipp och nyheter

Fuktproblem på många hus – värst i Halland
2026-05-14 KL. 13:00
Premium

Fuktproblem på många hus – värst i Halland

Experten förklarar varför regionen sticker ut

Åsabon öppnar sitt hem för utställning
KULTUR & NÖJE 2026-05-13 KL. 16:00
Premium

Åsabon öppnar sitt hem för utställning

Malin bjuder in till sitt hem under Konstrundan

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.