NYHETER 2020-02-04 KL. 14:41

Fejk-artikel om corona-virus i omlopp

En fejkad artikel som ser ut att komma från Norra Halland, cirkulerar nu. Artikeln påstår att skolelever uppvisat symptom på corona-viruset och hämtats från skolan.

Fejk-artikel om corona-virus i omlopp

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Det handlar om en skärmdump, skärmavbild på en artikel som ursprungligen kommer från norrhalland.se  Men informationen i artikeln har ändrats och är helt felaktig och kommer inte från Norra Hallands redaktion.

Den ursprungliga artikeln handlar om att skolelever och lärare på Elof Lindälvs gymnasium befunnit sig i samma område i Finland, som en person smittad med corona-viruset.

I den felaktiga bilden påstår man att flera elever idag uppvisat symptom på corona-viruset och hämtats från skolan. Detta stämmer inte!

– Vi ser mycket allvarligt på att det sprids felaktiga uppgifter i Norra Hallands namn. Det här kan sprida panik bland elever och föräldrar, och det saknar helt grund, säger Christina Forlin, tf ansvarig utgivare, Norra Halland.

Oroliga föräldrar har ringt till tidningen, och flera personer har frågat varför "artikeln" inte finns kvar på hemsidan.

Vad gör ni åt saken?

– Utöver att dementera omedelbart försöker vi nu få en uppfattning om hur stor spridning de falska uppgifterna fått. Vi är också i kontakt med Elof Lindälvs gymnasium för att de ska hjälpa till att dementera uppgifterna, säger Christina Forlin.

Uppdaterad:

Cynthia Runefjärd är förvaltningschef för Gymnasium och arbetsmarknad.

– Vi behöver utreda vad som hänt och vilka som ligger bakom, säger hon.
– Vi överväger också en polisanmälan.





TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.