Mannen blev förra året avstängd från vuxenutbildningen. När han fick syn på den före detta rektorn gick han till attack och slog ner henne utanför biblioteket. Nu döms han till tre månaders fängelse.
Den 28-årige mannen uppträdde flera gånger aggressivt under skoltid och blev till slut avstängd av rektorn. Det gjorde honom mycket upprörd. När han ett år senare fick syn på den före detta rektorn på lunchen den 2 april följde han efter. Vid Fyren slog han till henne bakifrån. Det resulterade i en bula bakom örat, ett jack i pannan och en skada i handen.
Hon har enligt utredningen mått dåligt och känt sig otrygg efteråt.
Mannen, som tidigare är ostraffad, nekade helt vid rättegången, men det finns ett vittne och han döms till tre månaders fängelse, eftersom tingsrätten ser allvarligt på att en tjänsteman blivit attackerad.
Kristian Alm
Hårdare granskning väntar av viss verksamhet
Totalt 20 miljoner kronor i beräknade skador
Familjen tänker sälja trädhuset som Husdrömmar fick följa
Trädhuset i Onsala blev rikskänt i programmet Husdrömmar och fick kommunens arkitekturpris. Men efter bara tre år har snickaren Torkel Haraldsson nya hisnande planer: att bygga upp en 1700-talsgård, återskapa betesmarkerna och starta en vingård med 5 000 plantor.



