FOTBOLL 2020-06-25 KL. 21:00

Exallsvensk spelare klar för Kungsbacka City

Nicolas Sandberg med meriter från allsvenskan och danska högstaligan är klar för Kungsbacka City FC. Han finns med i fredagens laguppställning hemma mot Galtabäck, (spelas på Hamravallen).

– Det var först mycket gött tjöt med Tobias (Hysén), säger Nicolas som dök upp på träningen i onsdags kväll.

Exallsvensk spelare klar för Kungsbacka City
Meriterande anfallsspelaren, Nicolas Sandberg, senast från Lindome, dök upp på onsdagens träning med Kungsbacka City. Och ikväll gör han premiär för sin nya klubb.



FOTBOLL. Nicolas som senast spelade för Lindome, ville inte helt sluta med fotbollen.

– Jag såg att tiden inte räckte till med Lindomes satsning på grund av mitt civila arbete som revisor. Men i Kungsbacka passar det mig perfekt och sedan är det flera spelare jag känner här sedan tidigare, berättar Nicolas.

Kungsbackas tränare Stefan Larnelius är mycket nöjd med senaste nytillskottet.

– Det är en vass anfallare som passar oss perfekt. Vi har ett spännande lag på gång och kul att äntligen serien har kommit igång.

Det var full fart på onsdagens träning där endast Stefan Selakovic tog det lite lugnare.

– Har en skada i vaden, därför var det bättre att avvakta och se hur det känns på fredag, säger Stefan "Sella" Selakovic.

Lojal lagspelare


Nicolas Sandberg har oerhört mycket rutin. Hans styrka sitter i anfallsspelet, han är oerhört löpstark och en lojal lagspelare. Han har förmågan att skapa chanser på egen hand på längre bollar från sina medspelare. Med sin snabbhet är han också nyttig i presspelet. Han började redan som 6-åring i moderklubben Örgryte där han blev kvar fram till 2011. Här blev det spel i både allsvenskan och superettan. Sedan gick flyttlasset till Danmark där han skrev på ett treårs-kontrakt med FC Vestsjælland.

2014 var han tillbaka i Örgryte och därefter hamnade han hos Qviding, Utsikten, Lindome och nu alltså i Kungsbacka City FC.

TV-klipp och nyheter

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas
2026-05-08 KL. 18:00
Premium

Vallöftet: Bidragen till föreningar ska fördubblas

"Många idrottsföreningar i Kungsbacka går på knäna"

Två A-traktorer frontalkrockade
NYHETER 2026-05-07 KL. 21:32
Premium

Två A-traktorer frontalkrockade

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten
KULTUR & NÖJE 2026-05-07 KL. 21:00
Premium

Full fart framåt – Alfred och Alina släpper första låten

Duon spelade in sången på annorlunda plats

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet
NYHETER 2026-05-07 KL. 19:00
Premium

Krav på tidig utbildning om utsatthet på nätet

"När vi började med det här var det ingen som ville prata om det"

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-07 KL. 18:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-08 KL. 14:00
Chansningen med flygbiljetterna gick hem

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.