FOTBOLL 2020-06-25 KL. 21:00

Exallsvensk spelare klar för Kungsbacka City

Nicolas Sandberg med meriter från allsvenskan och danska högstaligan är klar för Kungsbacka City FC. Han finns med i fredagens laguppställning hemma mot Galtabäck, (spelas på Hamravallen).

– Det var först mycket gött tjöt med Tobias (Hysén), säger Nicolas som dök upp på träningen i onsdags kväll.

Exallsvensk spelare klar för Kungsbacka City
Meriterande anfallsspelaren, Nicolas Sandberg, senast från Lindome, dök upp på onsdagens träning med Kungsbacka City. Och ikväll gör han premiär för sin nya klubb.



FOTBOLL. Nicolas som senast spelade för Lindome, ville inte helt sluta med fotbollen.

– Jag såg att tiden inte räckte till med Lindomes satsning på grund av mitt civila arbete som revisor. Men i Kungsbacka passar det mig perfekt och sedan är det flera spelare jag känner här sedan tidigare, berättar Nicolas.

Kungsbackas tränare Stefan Larnelius är mycket nöjd med senaste nytillskottet.

– Det är en vass anfallare som passar oss perfekt. Vi har ett spännande lag på gång och kul att äntligen serien har kommit igång.

Det var full fart på onsdagens träning där endast Stefan Selakovic tog det lite lugnare.

– Har en skada i vaden, därför var det bättre att avvakta och se hur det känns på fredag, säger Stefan "Sella" Selakovic.

Lojal lagspelare


Nicolas Sandberg har oerhört mycket rutin. Hans styrka sitter i anfallsspelet, han är oerhört löpstark och en lojal lagspelare. Han har förmågan att skapa chanser på egen hand på längre bollar från sina medspelare. Med sin snabbhet är han också nyttig i presspelet. Han började redan som 6-åring i moderklubben Örgryte där han blev kvar fram till 2011. Här blev det spel i både allsvenskan och superettan. Sedan gick flyttlasset till Danmark där han skrev på ett treårs-kontrakt med FC Vestsjælland.

2014 var han tillbaka i Örgryte och därefter hamnade han hos Qviding, Utsikten, Lindome och nu alltså i Kungsbacka City FC.

FBK:s forwardsprofil efter säsongen
BANDY 2026-03-25 KL. 08:45
Premium

FBK:s forwardsprofil efter säsongen

✔ Skadan i kvalet ✔ Snacket med FBK ✔ Öppnar för att röra på sig

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2026-03-25 KL. 14:00
Krönika: Tillbaka till overkligheten

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Okända filmaren – Fjäråsbon bakom 50 tv-produktioner

Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.