NYHETER 2019-06-07 KL. 15:49

Ett lopp för alla

Ett lopp för alla

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan tolv i dag gick starten för Familjeloppet på Tjolöholm. I år var det femårsjubileum av loppet som ordnas av kommunen tillsammans med En frisk generation.

 

En frisk generation startade efter att en folkhälsostudie gjorts som visade att barn och unga i ålder sju-nio år är de som är minst aktiva på sin fritid.
– I dag finns vi på två skolor i Kungsbacka, Gullregnsskolan och Tingbergsskolan. Men önskan är ju så klart att kunna vara på ännu fler, säger Eva Bjälkander som är ungdomskonsulent och hälsokoordinator på Kultur och Fritid.
Några som deltagit i En frisk generation i Kungsbacka och som även var med och sprang Familjeloppet var Magnus Andersson, Anneli Svensson och barnen Melwin och Alva.
– Vi har varit med det här året och det har varit väldigt trevligt. Det är verkligen bra att man satsar på att få igång barnen och det blir även en morot för oss vuxna att komma igång, säger Magnus Andersson.

 

Läs mer i Norra Halland på tisdag.



Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset
NYHETER 2026-02-22 KL. 17:00
Premium

Här levde fattighjon och pensionärer – nu säljs huset

– Intressant historik och japansk koppling

TV-klipp och nyheter

Villa med panoramavy över havet lockade
2026-02-22 KL. 16:30
Premium

Villa med panoramavy över havet lockade

Så tycker Kungsbackaborna om snön
NYHETER 2026-02-21 KL. 13:55
Premium

Så tycker Kungsbackaborna om snön

Så ska duon locka nya gäster till hotellet
NYHETER 2026-02-21 KL. 09:00
Premium

Så ska duon locka nya gäster till hotellet

Henrik och Jörgen har många järn i elden

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BANDY 2026-02-22 KL. 13:51
Klart: Så spelas elitseriekvalet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

Nya modellen ska motverka kriminalitet bland unga

En ny arbetsmodell med tillhörande plattform där bland annat polis, socialtjänst och skola kan samverka på ett smidigt sätt. Det är vad Shadi Shafiee hoppas att Samact ska bli i framtiden, med målet att motverka ungdomskriminalitet och psykisk ohälsa.