HANDBOLL 2020-09-23 KL. 15:15

En doldis väntas starta

Lovis Jansson har lämnat för en konkurrent och Emelie Batista går småskadad. Då är omskolade 17-åringen Alva Lekbrant redo att axla högersexan i premiären.

En doldis väntas starta
Alva Lekbrant väntas ta en plats i startuppställningen på söndag.



 

HANDBOLL. Det är ett stort frågetecken om Emelie Batista hinner att komma tillbaka i fullt slag efter skada och vara premiärredo på söndag. I hennes frånvaro har 17-åriga Alva Lekbrant tagit chansen.

– Hon har varit jättebra, säger tränaren Magnus Ferdinandsson.

 

17-åringen, som kom från Marks HK inför säsongen 2018/19, väntas ta en plats i startsjuan mot GF Kroppskultur i premiären.

– Jag håller tummarna, säger hon.

Vad säger du om din försäsong?

– Det har varit superkul och det har gått riktigt bra.

 

Alva Lekbrant är egentligen en högernia som har fått kliva ner på kanten i konkurrensen i A-truppen.

– Jag tycker verkligen det känns kul. Jag trodde inte riktigt det skulle bli så, jag är positivt överraskad.

Vad ligger bakom din fina försäsong?

– Upplägget har passat mig bra med individuell träning och uppbyggnad av styrka. Det har jag behövt.

Från grafisk designer till trädgårdsmästare
NYHETER 2025-09-16 KL. 21:00
Premium

Från grafisk designer till trädgårdsmästare

Matilda tipsar: Så beskär du fruktträd för maximal frukt

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser
FAMILJ 2025-09-16 KL. 18:00
Premium

Ny bänk ska väcka gamla minnen och lokala berättelser

Guiden Lars Persson vill lyfta Säröbanan och Budskär

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.