NYHETER 2020-02-17 KL. 15:15

Emma Jönsson gör debut i Scandinavium: "Supertaggad"

Emma Jönsson inledde tävlingssäsongen i helgen. Nu är hon redo för debuten i Scandinavium.

– Det ska bli jättehäftigt att få tävla där, säger Säröryttaren.

Emma Jönsson gör debut i Scandinavium: "Supertaggad"
Emma Jönsson red strålande i helgen.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



RIDSPORT. På onsdag inleds årets upplaga av Gothenburg Horse show. En tävling Emma Jönsson från Särö sällan missar. Sedan barnsben har det varit höjdpunkten på året för Säröryttaren. I år tar hon dock klivet ner från läktaren ner till tävlingsbanan – för första gången.

– Jag är superladdad. Min häst känns som att han är i fin form och det känns kul, säger Emma Jönsson.

På läktaren lämnar hon familj, vänner och elever som kommer att finnas där och ge henne och hästen Donizetti 39 support. Men någon press att prestera känner hon inte.

– Inte utav supporten. Men vid varje tävling finns det någon form av press att prestera och jag gillar den utmaningen, säger Säröryttaren.

Andra tävlingen för året


Ekipaget gjorde sin första start i helgen när de vann en nationell dressyrtävling i Falkenberg efter att ha ridit ihop 70,981 procent.

Hon och hästen Donizetti 39 hade inför tävlingen inte ställt upp i någon tävling sedan EM i fjol. Målet för denna säsongen är att ta sig till EM på nytt som avgörs i Ungern i augusti. För att få en plats dit krävs bra prestationer på internationella tävlingar inför uttagningarna i juli.

Siktar på seger


Först ut är Gothenburg Horse Show och tävlingen Lövsta Future Challenge International Dressage U25 på onsdag. Två ryttare från tre nationer gör upp om förstaplatsen.

– Det är en liten klass men jag ska ge järnet och hoppas så klart på att nå toppen. Men det är mycket som ska stämma och de andra ryttarna är väldigt duktiga, säger Jönsson.

Tror du att det är till din nackdel att du bara gjort en tävling hittills inför GHS?

– Nej, utan snarare till min fördel.

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara
KULTUR & NÖJE 2026-04-10 KL. 19:15
Premium

Föräldraledigheten blev skrivtid – åtta bokmanus klara

Annelie ger ut ungdomsbok om att hitta sig själv

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-04-12 KL. 12:29
Passiv start fällde laget i premiären
Premium | NYHETER 2026-04-11 KL. 16:30
Onsalas herrjuniorer håller kusten ren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.