NYHETER 2019-03-04 KL. 12:57

Dömd nätbedragare åtalas för nya brott

Dömd nätbedragare åtalas för nya brott

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Via bland annat Blocket, köp- och säljsidor på Facebook och i meddelanden har 21-åringen lurat en lång rad personer. Foto: Montage från polisens förundersökning

 

Så sent som i juni dömdes 21-åringen för att ha bluffat till sig pengar från 13 personer på nätet. Nu åtalas han misstänkt för att ha lurat ytterligare 62 personer i hela landet. Bland annat blev en 12-åring utan födelsedagspresent.

 

”Säg 1500 då så står jag för frakten också! Klart killen ska ha den”, skriver 21-åringen till en kvinna som han via en köp- och säljsajt på Facebook har erbjudit en surfplatta. Kvinnan har berättat att hon ska ge surfplattan till sin son i födelsedagspresent.

Efter att bland annat ha fått se bild på produkten för hon över 1 500 kronor. Men någon surfplatta ser hon aldrig till. Efter ett par dagar, och många meddelanden senare, skriver kvinnan till 21-åringen:

”Har en 12-årig son här som är djupt besviken då han börjar inse att det inte blir någon födelsedagspresent”.

 

Kvinnan är en av de 62 personer i hela landet som 21-åringen misstänks ha lurat under sommaren, hösten och vintern. Upplägget har varit detsamma som vid de bedrägerier han dömdes till samhällstjänst för i fjol – fast nu i betydligt större omfattning, enligt polisens förundersökning. Via bland annat Blocket, köp- och säljsidor på Facebook och i meddelanden har 21-åringen gjort upp om försäljning av olika varor och evenemangsbiljetter, mottagit pengar vid Swish, men aldrig haft för avsikt att skicka varorna till köparna. Tricken för att få personerna att skicka pengar har varit många. Likaså ursäkterna och bortförklaringarna när varorna inte kommit med posten. Tonen i konversationerna mellan köparna och 21-åringen har inledningsvis varit vänlig, men hårdnat alltmer när köparna skickat pengar och insett sitt misstag, visar förundersökningsmaterialet. Totalt har 21-åringen lurat till sig drygt 130 000 kronor genom bedrägerierna, som han nu åtalas för vid Varbergs tingsrätt. I förhör har han erkänt brott, och berättat att bakgrunden till hans agerande är han har behövt finansiera sitt spelberoende.

 

21-åringen har suttit häktad sedan mitten av februari.

 

Rättegången är planerad att hållas på fredag.

 

Skaffa Norra Hallands app här

 

Alfred överlevde kylan i vrakets mast
KULTUR & NÖJE 2025-07-01 KL. 20:45
Premium

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Carl-Magnus Stolt berättar den dramatiska historien om Maconas förlisning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2025-07-03 KL. 10:54
Sporten i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

Alfred överlevde kylan i vrakets mast

I en fruktansvärd storm i januari 1920 går ångfartyget Macona under på revet utanför Nidingen. 49 besättningsmän omkommer – bara en enda man överlever genom att klamra sig fast i masttoppen i vinterkylan. Nu berättar Frillesåsförfattaren Carl-Magnus Stolt den dramatiska historien.