NYHETER 2020-04-17 KL. 11:00

Det där med att ta betalt…

Hej på er.
Låst material eller inte på nyhetssajterna?

Det där med att ta betalt…

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Den frågan har diskuterats i många år och nu mitt i coronakrisen är den mer aktuell än någonsin. Men först ska vi backa bandet till internets begynnelse, eller i varje fall till 90-talet. Ingen kunde då ana vilken enorm genomslagskraft det digitala skulle få. Och mediebranschen såg det mest som ett sätt att få nyheter publicerade på ytterligare en plattform. Att ta betalt var det inte många som pratade om.

Och att just ta betalt skulle nog ha diskuterats mer redan då. Hade betalkravet varit med från början så hade nog de flesta accepterat att betala en slant. I stället har mediebranschen under de senaste 15 åren jobbat hårt med betalväggar och låst material, vilket har väckt protester bland läsarna. Få mediehus har lyckats nå framgång. Det har snarare kostat mer än det smakat då det lagts enorma belopp på teknisk utveckling när det gäller låst material.

I närtid har många mediehus valt att stänga sitt material om coronaviruset. En del andra har valt svenska signumet lagom och låst en del material. En minoritet, däribland Norra Halland, har allt material öppet. Vi på Norra Halland har också möjlighet att låsa artiklar, så att bara prenumeranter kommer åt materialet. Men i tider av kris i samhället har vi valt att vara återhållsamma med att använda den möjligheten. Artiklar om viruset anser jag att alla ska kunna ta del av.

Däremot har vi börjat presentera en del nya satsningar på sajten, exempelvis vilka fastigheter som sålts, och då valt att låsa det materialet. Helt enkelt för att våra prenumeranter också ska få lite extra på vår sajt. Det är tack vare prenumeranterna och annonsörerna som vi finns. Och om du inte redan är prenumerant så kan du hänga på direkt, för nu kan du dessutom få vår e-tidning eNH gratis i en månad. Bra va?

Trevlig helg.

Här hittar du e-nh


a>

Starta din gratismånad här.

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.