NYHETER 2019-10-17 KL. 07:13

Destilleri godkänns använda heraldiskt vapen

Destilleri godkänns använda heraldiskt vapen
Ett destilleri får använda det heraldiska vapnet för Fjäre härad i sin marknadsföring.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Fjäre härad var en härad i norra Halland och dess område utgörs i dag bland annat av Kungsbacka. Destilleriet skriver i en ansökan till Riksarkivet att de vill använda det heraldiska vapnet för Fjäre härad för att koppla samman produkterna med sitt hem och kommunvapen. De siktar på en internationalisering av varumärket och vill förstärka produkternas identitet, originalitet och ursprung.

Riksarkivet ger destilleriet tummen upp och skriver att de ställer sig positivt till att det heraldiska kulturarvet används. Enligt arkivet använder redan Nordhallands hembygdsförening samma vapenbild, men risken för förväxling anses vara ”mycket liten” om bolagsnamnet framgår av marknadsföringen.

TV-klipp och nyheter

Elever mötte historiska personer på vandring
2026-06-01 KL. 18:00
Premium

Elever mötte historiska personer på vandring

Beda Hallberg och borgmästaren berättade om Kungsbackas historia

Nu byggs sommartorget upp – så blir det
2026-06-01 KL. 17:00
Premium

Nu byggs sommartorget upp – så blir det

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-01 KL. 14:00
Krönika: Vägen hem
Premium | SPORT 2026-06-01 KL. 11:16
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.