HANDBOLL 2018-06-13 KL. 13:05

Debuterande aranäsare till U18-VM

Arkivbild: Niklas Virolainen 

 

Målvakten Tilda Espling-Ek säsong har gett eko. 16-åringen får göra landslagsdebut och är uttagen till i VM-truppen till U18.

 

HANDBOLL. Den svenska bruttotruppen var på ett förläger i Skåne i månadsskiftet maj/juni. I förra veckan skulle truppen till U18-Vm tas ut men beskedet dröjde. Till slut damp mejlet ner i Tilda Espling-Ek:s inkorg. Hon fick en plats.

– Jag blev jätteglad. Alla har gått runt och varit nervösa. Efter som beskedet dragit ut på tiden, säger hon.

 

Målvakten har tagit kliv under den här säsongen och hon belönades med en plats i all star team på USM. Förbundskaptenen Nick Harris säger till förbundets hemsida.

– Tilda har utvecklats jättebra under året och var med på ett läger med oss redan i maj i fjol. Vi har följt henne noggrant sedan dess.

– Jag har verkligen velat det här och det har gett resultat. Det har gått väldigt bra, säger 16-åringen. 

VM avgörs i Polen i augusti, truppen samlas den 25 juli för att spela förturneringen Scandinavian open championship.



Anfallaren lämnar lokalfotbollen
FOTBOLL 2026-03-20 KL. 09:39
Premium

Anfallaren lämnar lokalfotbollen

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften
NYHETER 2026-03-20 KL. 08:10
Premium

Kungsbackabon anmäler Sveriges ledande politiker – för brutna vallöften

Kräver 100 000: "Vill ha tillbaka mina skattepengar"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.