HANDBOLL 2018-06-13 KL. 13:05

Debuterande aranäsare till U18-VM

Arkivbild: Niklas Virolainen 

 

Målvakten Tilda Espling-Ek säsong har gett eko. 16-åringen får göra landslagsdebut och är uttagen till i VM-truppen till U18.

 

HANDBOLL. Den svenska bruttotruppen var på ett förläger i Skåne i månadsskiftet maj/juni. I förra veckan skulle truppen till U18-Vm tas ut men beskedet dröjde. Till slut damp mejlet ner i Tilda Espling-Ek:s inkorg. Hon fick en plats.

– Jag blev jätteglad. Alla har gått runt och varit nervösa. Efter som beskedet dragit ut på tiden, säger hon.

 

Målvakten har tagit kliv under den här säsongen och hon belönades med en plats i all star team på USM. Förbundskaptenen Nick Harris säger till förbundets hemsida.

– Tilda har utvecklats jättebra under året och var med på ett läger med oss redan i maj i fjol. Vi har följt henne noggrant sedan dess.

– Jag har verkligen velat det här och det har gett resultat. Det har gått väldigt bra, säger 16-åringen. 

VM avgörs i Polen i augusti, truppen samlas den 25 juli för att spela förturneringen Scandinavian open championship.



Rektorerna:
NYHETER 2026-03-30 KL. 10:12
Premium

Rektorerna: "Bara enstaka elever har dykt upp"

Hotet kom via sociala medier – talats om en "rörbomb"

NYHETER 2026-03-29 KL. 17:30
Premium

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Marie flydde från våld och blev coach – arrangerar egen mässa

ÅSIKTER 2026-03-29 KL. 15:00

"Tusen tack för allt ni gör, ni är änglar utan vingar"

Hyllningar till vårdpersonal – samtidigt riktas kritik mot parkeringsregler

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.