JOBB & PENGAR 2020-07-01 KL. 14:00

De vill bygga en ny fyr

Det verkar bli en fyr vid Gårda brygga trots allt.

– Vi har sneglat på den som finns i Bråtaviken, säger hamnens projektansvarige Leif Johansson.

De vill bygga en ny fyr
Bråtavikens fyr är förebild.

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



När stormvindar låg på var inte hamnen i Gårda brygga säker. Därför beslöt sig föreningen för fyra år sedan för att försöka bygga ut piren rejält. 6 000 ton sprängsten skulle ge 45 meter extra skydd längst ut.
För att få in fler båtplatser och pengar skulle även mittbryggan förlängas. Men det kolliderade med den värdefulla ålgräsängen direkt utanför.

Så pengarna fick istället lånas upp.
När bygget gick ut på remiss fick man dessutom kravfrån Sjöfartsverket att installera en "ljuspunkt" längst ut på den nya piren. Men det stötte på patrull från grannar.

– De var oroliga för att de skulle få fyrljuset rakt in i sängkammaren. Men det ska skärmas av så att inget lyser mot land, säger projektansvarige Leif Johansson.



Piren är numera på plats, och därför går hamnföreningen vidare med försöket att få bygglov för fyren.

– Förutom att Sjöfartsverket kräver en ljuspunkt, vet vi att det finns många som gillar att vara ute och fiska på vintern och har nytta av en fyr. På Onsalalandet finns väldigt mycket ljuspunkter men ingen på den södra sidan av fjorden. Dessutom tycker vi det är ett trevligt inslag.

– Vi har sneglat på konstruktionen som finns i Bråtavikens hamn. Vi bygger ett rör som fylls med sprängsten, och betong och lanterninen har vi fått till skänks som sponsring. Totalt räknar vi med att fyren kostar runt 50 000 kronor.

Så nu är det bara att hoppas på ett bygglov. Synpunkter från grannar ska vara inne senast den 30 juni.

Nöjeskrönika:
KRÖNIKOR 2026-06-19 KL. 14:00
Premium

Nöjeskrönika: "Nu vänder det"

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken
NYHETER 2026-06-18 KL. 19:00
Premium

Elsparkcyklar skapar allt fler problem i trafiken

"Vi måste ta de här samtalen med våra barn"

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass
BANDY 2026-06-18 KL. 18:00
Premium

Bakom kulisserna: När Frillesås körde årets tuffaste pass

✔ Spyor ✔ Psykningar ✔ "Lever han eller?"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

FN-soldaten återvänder – söker svar om insatserna

Han har varit på åtta utlandsmissioner, varav fem under den blå FN-flaggan. Nu har Åsabon Adam Folcker tagit ledigt från jobbet i ett år för att göra återbesök i Kosovo, Makedonien, Bosnien, Liberia och Libanon. Han ska kolla läget sådär 20 år efter det senaste uppdraget: Hur blev det egentligen? Resorna ska resultera i tidningsartiklar och möjligen också en bok så småningom.