Klik venligst
NYHETER 2020-04-02 KL. 21:18

Dålig solkoll i Halland

44 procent av hallänningarna tror att den är framtidens energikälla. Men bara var fjärde länsbo vet vad det kostar att utvinna den. Hur mycket det kostar känner inte ens var tionde till.

Dålig solkoll i Halland

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det handlar om solen.

När elnätsföretaget Vattenfall bad opinionsinstitutet Sifo att kartlägga hallänningarnas kunskaper om och attityder till solenergi, visade sig nästan hälften av länsborna (44 procent) se solen som framtidens energikälla.

Bara ett fåtal svarade rätt


Men när det kom till kunskaperna om vad en solcellsanläggning kostar och hur mycket energi ett hustak beklätt med solpaneler kan generera var det betydligt färre som svarade rätt.

Bara en fjärdedel av de tillfrågade kände till vad en solcellsanläggning dimensionerad för en normalstor villa kostar. När det kom till hur mycket energi ett tak med solpaneler kan generera svarade endast åtta procent rätt.

Drygt var tredje hallänning tror att en mindre solcellsanläggning kostar mer än 150 000 kronor. 31 procent har inte en aning om hur mycket el ett tak med solceller kan generera.

Solrapporten Halland


För att råda bot på kunskapsbristen har Vattenfall nu sammanställt Sifos enkätsvar med information om solceller i Solrapporten Halland.

– Vi har tagit fram en Solrapport för Halland i syfte att reda ut de frågetecken och föreställningar som länsborna har kring solceller. Exempelvis uppfattningen att det skulle vara enormt dyrt. Snittpriset för en komplett solcellsanläggning på en villa med ett tak om 33 kvadratmeter ligger på 120 000 kronor. Samtidigt är det en investeringskostnad som i de flesta fall har betalat sig redan efter 15 år. Vi vill slå hål på dessa myter som hindrar solenergin från att växa som energikälla i Halland, säger Lasse Ejeklint, Klimatcoach på Vattenfall i ett pressmeddelande.

”Fungerar året runt”


Många hallänningar tror att det svenska klimatet, med ganska långa och mörka vintrar, förtar solcellernas effekt. Så är dock inte fallet, menar Lasse Ejeklint.

– Solceller fungerar året runt och även om de skulle vara täckta av snö så förloras bara någon enstaka procent i energiproduktion. Dessutom är verkningsgraden något högre vid kalla temperaturer, till exempel under tidig vår. Vi vill att fler än knappt var tionde hallänning ska inse hur stor solenergins verkliga kapacitet och nytta är i Sverige, oavsett årstid, säger han.

Klik venligst
Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock
KULTUR & NÖJE 2026-05-28 KL. 20:00
Premium

Stora scenen väntar – Daniel redo för Sweden Rock

Berättar om turnéer, Broder Daniel och jobbet som kock

TV-klipp och nyheter

Så går Aranäs nybygge:
2026-05-28 KL. 19:30
Premium

Så går Aranäs nybygge: "Vi ska ha en bättre trupp än förra säsongen"

✔ Viktigaste positionen ✔ Så många ska in ✔ En eventuell comeback

Arvingarna och fest när arenan börjar byggas
NYHETER 2026-05-27 KL. 12:15
Premium

Arvingarna och fest när arenan börjar byggas

Hoppborg, ansiktsmålning och handbollslegendarer i programmet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2026-05-28 KL. 11:26
Här är talangtrions nya klubbar

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.