NYHETER 2020-05-08 KL. 15:52

Dags att öka vår krisberedskap

Nästa vecka går i krisens tecken. Då arrangerar MSB årets Krisberedskapsvecka. Årets tema är hemberedskap – ett ämne som aldrig varit mer angeläget än det är just nu.

Dags att öka vår krisberedskap

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Krisberedskapsveckan, som arrangeras av Myndigheten för samhällsskydd och beredskap – MSB, håller på att bli en institution i Sverige. I år är den mer aktuell än någonsin.

Är du förberedd?


Coronakrisen sätter vårt samhälle under hård press och många av oss har preppat genom att bunkra upp med mat, mediciner och toapapper. En stor del av oss tycker nog att vi har hyfsat god koll på läget och att vi hittills klarat krisen förhållandevis bra.

Men vad händer om krisen fördjupas? Om läget blir så allvarligt att till och med de allra viktigaste samhällsfunktionerna sätts ur spel och slutar fungera? Är du verkligen förberedd?

Föranmälan till Fyren


I kulturhuset Fyren kan du söka svar på frågan. Varje eftermiddag, måndag till fredag i nästa vecka (11–17 maj) finns representanter för Kungsbacka kommun, våra lokala frivilligorganisationer och ett antal andra samverkansaktörer på plats för att lära dig mer om hur du kan höja din hemberedskap. Den som inte har möjlighet att besöka Fyren under veckan får ytterligare en möjlighet under lördagsförmiddagen.

Till skillnad mot hur det brukar vara måste alla som vill delta i år anmäla sin ankomst i förväg. Detta för att förbudet mot större folksamlingar ska kunna efterlevas.

Mer information hittar du på www.kungsbacka.se/krisberedskapsveckan

I sommar uppfyller Marie en dröm
FAMILJ 2025-05-20 KL. 18:00
Premium

I sommar uppfyller Marie en dröm

”Jag ser verkligen fram emot detta!”

En större intervju med backlöftet efter flytten
ISHOCKEY 2025-05-20 KL. 15:08
Premium

En större intervju med backlöftet efter flytten

✔ Utebliven speltid ✔ Hoppandet mellan klubbarna ✔ Nya klubbvalet

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka
NYHETER 2025-05-20 KL. 11:55
Premium

Nya innedrogen säljs helt fritt i Kungsbacka

”Det går att köpa på många platser, sedan fungerar det som Foodora”

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | HANDBOLL 2025-05-21 KL. 14:00
53-åringen får äntligen debutera

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var rädd för vatten – nu är livet skutor och havet

Gabriella var livrädd för vatten men en skolresa förändrade allt. Nu är havet hennes liv och sedan 15 år tillbaka jobbar hon på och med Ostindiefararen Götheborg. Fast nästa äventyr är en långsegling med man och barn i egen båt.