NYHETER 2019-03-26 KL. 14:35

Byta kläder sparar miljön

Byta kläder sparar miljön

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Garderoben full med kläder du tröttnat på? Sugen på nya men kassan är tom? Då är klädbytardagen på Löftadalens folkhögskola nåt för dig.

Lördagen den 30 mars klockan 10.30 till 14 är det som gäller. Men då måste du ha lämnat in kläder dessförinnan, antingen klockan 10 samma dag, eller mellan 17 och 19 den 26-28 mars.

Max tio plagg gäller.

Förra året bytte 44 000 plagg ägare runt om i Sverige på klädbytardagen. Det innebar en resursbesparing på 33 ton kemikalier, 304 ton koldioxid och 43 000 kubikmeter vatten.



Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet
FAMILJ 2025-09-04 KL. 19:00
Premium

Från vetenskap till hälsa – Annika bytte bana i livet

Ville få tillbaka mötena med människor

Tränaren från Onsala sparkas
FOTBOLL 2025-09-04 KL. 09:46
Premium

Tränaren från Onsala sparkas

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2025-09-05 KL. 16:45
Därför blir stjärnan kvar i Pirates

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

Politikern som gjort Ironman: Träning stärker demokratin

När Emanuel Forsell (M) gav sig in i politiken fick han snabbt tunga poster som ordförande i skolnämnden och som invald i kommunledningen. Det många inte vet är att han är en av få politiker som genomfört den extrema triathlontävlingen Ironman. Han menar att fler politiker borde syssla med uthållighetsidrott. – Den idrotten har en tendens att fostra rationella och målmedvetna personer. Det behövs inom demokratin och politiken.