Klik venligst
NYHETER 2018-10-29 KL. 11:29

Bro ännu mer försenad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bron strax söder om Gåsevadholm blir ytterligare försenad. Nya beskedet är början av december.

– Vi har haft lite överraskningar under det här bygget, säger projektledare Per-Olov Sörling på Trafikverket.

 

 

I våras stängdes väg 932 av för att bron vid Gåsevadholms slott skulle byggas om. Det tog lång tid på grund av problem med grundläggning och felbeställning av räcken.

Nu är den sedan en tid på plats, men det hjälper inte boende i östra Kungsbacka. Den lilla bron över diket Myra kanal ett par hundra meter söderut som också skulle repareras, är fortfarande inte klar.

Den skulle varit klar i somras, sen sköts det stegvis framåt och skylten har en tid sagt oktober månad. Men det räcker inte heller.

– Nej, det är mer ärligt att säga i början av december. Jag jagar projektledaren för att se till att skylten ändras, säger projektledare Per-Olov Sörling.

Det är ett dike. Hur kan det ta så lång tid?

– Vi har fått ändra teknik ett par-tre gånger. Först skulle vi bara lägga på ny överbyggnad, men upptäckte att granitstommen inte var tillräckligt stabil. Det fick göras en ny konstruktion.

– Tanken att förtillverka överbyggnaden och lyfta dit den med kran höll inte heller. Kranfirman vägrade köra dit, för jordförhållanden var så fruktansvärt dåliga, de skulle inte klara vikterna.

Hur gör ni då?

– Vi hamnade på ruta ett, och får göra en traditionell gjutning. Vi göt bottenplattan på ena sidan förra veckan, och den andra denna veckan. Sen är det full snurr på brobygget.

Samtidigt asfalteras Hällingsjövägen?

– Ja, det är olyckligt och jag försökte få projektledaren där att vänta, men det gick inte för vägen är i så dåligt skick.

 



Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”
2026-09-19 KL. 11:00
Premium

Artisten om invigningen för 20 år sedan: ”Ganska vild”

Timo Räisänen återvänder till Kungsbacka för teaterns jubileum

Solen sken över brudparen på Tjolöholm
2026-09-18 KL. 19:15
Premium

Solen sken över brudparen på Tjolöholm

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet
KULTUR & NÖJE 2026-09-18 KL. 18:00
Premium

40 år efter genombrottet – nu släpper han första soloalbumet

✔ Tog studenten som 38-åring ✔ Sprayade guldskorna själv ✔ Tiden med Diggiloo Diggiley

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål
NYHETER 2026-09-18 KL. 15:04
Premium

Ytterligare två män begärs häktade i utpressningsmål

Misstankarna gäller brott som ska ha begåtts några dagar före skjutningen i Särö

Nya Hanhalstränaren inför premiären
ISHOCKEY 2026-09-18 KL. 12:35
Premium

Nya Hanhalstränaren inför premiären

• Felfria försäsongen • Nya serieupplägget • Han vinner poängligan

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen
NYHETER 2026-09-17 KL. 21:00
Premium

En enda utrymning på 20 år – när Lill-Babs stod på scen

• 1 300 föreställningar • 370 000 besökare • Så firas jubileet

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld
ISHOCKEY 2026-09-17 KL. 20:00
Premium

Frölundas stjärnvärvning siktar på SM-guld

✔ Besvikelsen ✔ Pressen ✔ Guldjakten

Stor enkät inför seriestarten
HANDBOLL 2026-09-17 KL. 18:00
Premium

Stor enkät inför seriestarten

✔ Där hamnar Aranäs ✔ De går upp ✔ Vem är näst bäst i Aranäs

Ulf Kristersson avgår
NYHETER 2026-09-17 KL. 14:21

Ulf Kristersson avgår

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Vi visste inte om hon skulle överleva"

När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.