Klik venligst
NYHETER 2018-10-29 KL. 11:29

Bro ännu mer försenad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bron strax söder om Gåsevadholm blir ytterligare försenad. Nya beskedet är början av december.

– Vi har haft lite överraskningar under det här bygget, säger projektledare Per-Olov Sörling på Trafikverket.

 

 

I våras stängdes väg 932 av för att bron vid Gåsevadholms slott skulle byggas om. Det tog lång tid på grund av problem med grundläggning och felbeställning av räcken.

Nu är den sedan en tid på plats, men det hjälper inte boende i östra Kungsbacka. Den lilla bron över diket Myra kanal ett par hundra meter söderut som också skulle repareras, är fortfarande inte klar.

Den skulle varit klar i somras, sen sköts det stegvis framåt och skylten har en tid sagt oktober månad. Men det räcker inte heller.

– Nej, det är mer ärligt att säga i början av december. Jag jagar projektledaren för att se till att skylten ändras, säger projektledare Per-Olov Sörling.

Det är ett dike. Hur kan det ta så lång tid?

– Vi har fått ändra teknik ett par-tre gånger. Först skulle vi bara lägga på ny överbyggnad, men upptäckte att granitstommen inte var tillräckligt stabil. Det fick göras en ny konstruktion.

– Tanken att förtillverka överbyggnaden och lyfta dit den med kran höll inte heller. Kranfirman vägrade köra dit, för jordförhållanden var så fruktansvärt dåliga, de skulle inte klara vikterna.

Hur gör ni då?

– Vi hamnade på ruta ett, och får göra en traditionell gjutning. Vi göt bottenplattan på ena sidan förra veckan, och den andra denna veckan. Sen är det full snurr på brobygget.

Samtidigt asfalteras Hällingsjövägen?

– Ja, det är olyckligt och jag försökte få projektledaren där att vänta, men det gick inte för vägen är i så dåligt skick.

 



Klik venligst
Restaurangen får inte längre servera alkohol
NYHETER 2026-05-26 KL. 07:30
Premium

Restaurangen får inte längre servera alkohol

"Inte skött sin ekonomi”

TV-klipp och nyheter

126 bilder från årets stora balmingel
2026-05-25 KL. 15:31
Premium

126 bilder från årets stora balmingel

De främsta löparna på Göteborgsvarvet
SPORT 2026-05-25 KL. 13:05
Premium

De främsta löparna på Göteborgsvarvet

Förre Lerkilsspelarens nya satsning • Tog upp löpningen igen i höstas

Sporthelgen i korthet
FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Premium

Sporthelgen i korthet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-05-25 KL. 15:31
126 bilder från årets stora balmingel
Premium | FOTBOLL 2026-05-25 KL. 13:02
Sporthelgen i korthet

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.