NYHETER 2018-10-29 KL. 11:29

Bro ännu mer försenad

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Bron strax söder om Gåsevadholm blir ytterligare försenad. Nya beskedet är början av december.

– Vi har haft lite överraskningar under det här bygget, säger projektledare Per-Olov Sörling på Trafikverket.

 

 

I våras stängdes väg 932 av för att bron vid Gåsevadholms slott skulle byggas om. Det tog lång tid på grund av problem med grundläggning och felbeställning av räcken.

Nu är den sedan en tid på plats, men det hjälper inte boende i östra Kungsbacka. Den lilla bron över diket Myra kanal ett par hundra meter söderut som också skulle repareras, är fortfarande inte klar.

Den skulle varit klar i somras, sen sköts det stegvis framåt och skylten har en tid sagt oktober månad. Men det räcker inte heller.

– Nej, det är mer ärligt att säga i början av december. Jag jagar projektledaren för att se till att skylten ändras, säger projektledare Per-Olov Sörling.

Det är ett dike. Hur kan det ta så lång tid?

– Vi har fått ändra teknik ett par-tre gånger. Först skulle vi bara lägga på ny överbyggnad, men upptäckte att granitstommen inte var tillräckligt stabil. Det fick göras en ny konstruktion.

– Tanken att förtillverka överbyggnaden och lyfta dit den med kran höll inte heller. Kranfirman vägrade köra dit, för jordförhållanden var så fruktansvärt dåliga, de skulle inte klara vikterna.

Hur gör ni då?

– Vi hamnade på ruta ett, och får göra en traditionell gjutning. Vi göt bottenplattan på ena sidan förra veckan, och den andra denna veckan. Sen är det full snurr på brobygget.

Samtidigt asfalteras Hällingsjövägen?

– Ja, det är olyckligt och jag försökte få projektledaren där att vänta, men det gick inte för vägen är i så dåligt skick.

 



TV-klipp och nyheter

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år
2026-05-10 KL. 16:45
Premium

Kapten Menns fond för unga tekniker upplöses efter 150 år

Vad ska nu fattiga och sedliga ungdomar göra?

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger
2026-05-10 KL. 10:00
Premium

Ville ändra branschen – nu driver hon fem salonger

"Får inte öppna en salong till innan jag kan åka på en håll käften-resa"

29 bilder från SM-tävlingarna
2026-05-10 KL. 14:59
Premium

29 bilder från SM-tävlingarna

NH betygsätter spelarna i herrlaget
HANDBOLL 2026-05-09 KL. 11:00
Premium

NH betygsätter spelarna i herrlaget

✔ Han underkänns ✔ En får toppbetyg ✔ "En supertalang"

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2026-05-10 KL. 14:59
29 bilder från SM-tävlingarna
Premium | NYHETER 2026-05-10 KL. 13:00
Krönika: Bland änglar och en demon

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Lämnade USA för Åsa – ville ge barnen tryggare liv

Strax innan pandemin bröt ut och stängde världen tog familjen ett stort beslut. De bestämde sig för att lämna USA och flytta till Sverige. Nu bor de sedan sex år tillbaka vid havet i Åsa. – Jag är så tacksam för att vi flyttade, säger Emily Bender Petrov.