NYHETER 2020-07-05 KL. 15:00

Brev till en ovän

Kära Corona!

Nej förresten, du är verkligen inte kär, det är bara enligt konvenansen man ska börja ett brev så.

Brev till en ovän

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter



Kär är det minsta du är, hur vackert kungligt ditt namn än klingar. Du är fruktansvärd, förfärlig och förhatlig. Men jag skriver ändå till dig, för jag vill säga, att du är det nog! Du har härjat tillräckligt. Budskapet har nått fram.

Vi vet att du är allsmäktig och stark, grymmare än alla diktatorer och härförare vi människor någonsin har sett. Du har slagit ut nästan allt av arbete, gemenskap och positiva upplevelser hos oss människor. Och nu berövar du oss, på vår del av jordklotet, mycket av det fina under den härliga sommar vi längtar efter resten av året. Du slår till blint och saknar all form av empati. Att du själv inte ens har ett liv utan bara lever på oss människor är särskilt hänsynslöst. Känns det verkligen bra för dig?

Vad har du egentligen att vinna i detta krig? För visst är det ett krig, ett grymt sådant. Vad är du ute efter, när du dödar hej vilt? Leker du Ragnarök? Du har visat din kraft och det borde räcka. Det är dags att du drar dig tillbaka. Ingen tycker om dig, ingen vill ha med dig att göra och då har du inget här att hämta. Du bara far fram som ett jehu utan mening och mål. Någon idé bakom ditt herravälde över jorden har du inte deklarerat. Det borde du faktiskt ha gjort. Sådant hör till god ton även i konflikter.

Du agerar över hela jorden och är stor i handling, även om du själv är mikroskopisk, och då borde du ta ansvar för din kraft och likt en annan världsgigant, Google, som vi ibland fruktar, lägga fast ord som: ”Do the right thing and don’t be evil, and if you see something that you think isn’t right – speak up!” (Gör det rätta och visa ingen ondska, och höj din röst, om du upptäcker något, som du inte tycker är rätt). Du är så långt därifrån någon vara kan, och du har mycket att lära, för just nu gör du ingenting rätt. Men det är dags att göra det. De lättnader våra liv nu får så smått är inte din förtjänst. De kommer bara för att dina eskapader inte ska skapa värre ekonomiskt kaos än de redan gjort. För dig är det hög tid att retirera, begrunda vad du ställt till med, lämna oss ifred och hitta någon undanskymd plats för dig själv, där du ingen kan nå. Först då kan vi sluta fred!

 

Underdånigast
Ingrid Höglind, hemisolerad

PS Fast frågan är om vi vågar sluta fred med dig. Skulle du hålla ett avtal? Du verkar inte vara någon att lita på. Vår strategi måste förmodligen vara att satsa på att forskningen hittar ett vaccin, som kan förgöra dig. Det är nog först då vi kan räkna med att du försvinner och aldrig kommer åter. DS

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

TV-klipp och nyheter

Årets julklapp: Vuxenleksaken
NYHETER 2025-11-13 KL. 08:51
Premium

Årets julklapp: Vuxenleksaken

Stort motstånd mot biogas – över 100 samlades
NYHETER 2025-11-13 KL. 07:09
Premium

Stort motstånd mot biogas – över 100 samlades

”Det är en jätteanläggning och vi vill väcka opinion”

Från ångest till matchhjälte
ISHOCKEY 2025-11-12 KL. 22:02
Premium

Från ångest till matchhjälte

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan
NYHETER 2025-11-12 KL. 20:00
Premium

600 nya jobb – företag sätter Kungsbacka på kartan

Dagab gör satsning i miljardklassen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.