NYHETER 2020-11-30 KL. 22:22

Brand på sågverk i Anneberg

Räddningstjänsten ryckte ut med full styrka då brandlarmet på Annebergsågen plötsligt började ljuda.

Brand på sågverk i Anneberg

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Klockan var 21.11 när larmet nådde SOS. Räddningstjänsten ryckte omedelbart ut med full styrka till vad som mycket snabbt kunde utvecklas till en storbrand.

Flishög fattade eld


En av Annebergsågens frammatningsmaskiner hade under kvällens arbete gått så varm att den tänt eld på en flishög i lokalerna. Sågverkets personal hade dock agerat direkt och därmed själva fått eldsvådan under kontroll innan brandbilarna rullade fram till företagets entré.

Berömmer personalen


– Vi kunde lämna platsen utan åtgärd. Personalen hade gjort ett väldigt bra jobb. De hade gjort precis som man ska. Så vi behövde bara gå in och kontrollera att branden var släckt, säger Niklas Polqvist, larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänstens ledningscentral.

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:45
Premium

Flera orsaker – därför kommer elen att bli dyrare

– Markant högre pris i sommar

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering
NYHETER 2026-05-02 KL. 10:00
Premium

Utmanande resa från konkurs till skuldsanering

"Svårt att få samma hjälp två gånger"

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet
FOTBOLL 2026-05-01 KL. 09:00
Premium

Anfallaren öppnar upp om chockbeskedet

Diagnostiserades med obotliga sjukdomen MS

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera
KULTUR & NÖJE 2026-04-30 KL. 20:00
Premium

Isabelles kreativa resa började med en gul kamera

Aktuell med både boksläpp och utställning

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare stärks i nytt samarbete

Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.