Strax efter klockan 15 på fredagseftermiddagen larmades räddningstjänsten om att det brinner i ett radhus med fyra lägenheter i Gällinge.
– Det kommer rök från taket. Det har börjat brinna i radhuset, säger larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänsten Storgöteborg.
Räddningstjänsten är på plats och har börjat släcka branden. Det är ännu oklart om någon person är skadad, och även hur omfattande branden är.
Vid klockan 16.20 var branden släckt och efterkontroll pågick. Totalt är ett 20-tal brandmän på plats.
Även polisen var på plats för att stödja räddningstjänsten i samband med insatsen. Totalt är tio personer skrivna på adressen, men inga personskador rapporteras från platsen.
Julia Sandstén Vikberg
Nils Jönsson
Stefan Löfmark jobbar för att friluftslivet ska få en plats i staden
729 anmälningar till socialtjänsten i fjol
Ska sänka tröskeln för att kontakta socialtjänst
✔ Framgångsfaktorn ✔ Tiden i USA ✔ Framtidsdrömmen
Stödet till avhoppare från organiserad brottslighet ska nu stärkas. Länsstyrelsen i Halland och Västra Götaland har inlett ett gemensamt samarbete med polisregion Väst i arbetet. – Inget län och ingen kommun är förskonade från att ha avhoppare, säger Sara Tuvesson, brottsförebyggande samordnare på Länsstyrelsen i Halland.




