Strax efter klockan 15 på fredagseftermiddagen larmades räddningstjänsten om att det brinner i ett radhus med fyra lägenheter i Gällinge.
– Det kommer rök från taket. Det har börjat brinna i radhuset, säger larm- och ledningsoperatör vid räddningstjänsten Storgöteborg.
Räddningstjänsten är på plats och har börjat släcka branden. Det är ännu oklart om någon person är skadad, och även hur omfattande branden är.
Vid klockan 16.20 var branden släckt och efterkontroll pågick. Totalt är ett 20-tal brandmän på plats.
Även polisen var på plats för att stödja räddningstjänsten i samband med insatsen. Totalt är tio personer skrivna på adressen, men inga personskador rapporteras från platsen.
Julia Sandstén Vikberg
Nils Jönsson
✔ De får toppbetyg ✔ Korsbandsskadans betydelse ✔ "Svagare än ifjol"
Burkarna går heta på nätet – ligger ute för 10 miljoner
Han har levt ett helt liv bakom kameran och filmat ett enormt antal produktioner för Sveriges Television. Ändå är Lars Gustavsson relativt okänd: – Jag verkar utan att synas, säger han.


