NYHETER 2021-02-22 KL. 21:57

Besöksförbudet i äldrevården hävs

I morgon blir sista dagen med besöksförbud på Kungsbackas äldreboenden. Nu införs istället vad kommunen kallar ”säkra besök”. Från och med 24 februari kan den som vill träffa en anhörig i äldrevården boka in sig för ett besök.

Besöksförbudet i äldrevården hävs

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det var den tredje december som Kungsbacka kommun utnyttjade möjligheten att införa tillfälligt lokalt besöksförbud på alla äldreboenden.

Byts mot säkra besök


I morgon, 23 februari, löper beslutet ut. Istället för att förnya det väljer kommunen att byta ut det, mot vad man kallar ”säkra besök”.

De säkra besöken måste förbokas och alla besökare måste bära munskydd under hela sin vistelse på boendet.

Alla boende vaccinerade


Bakgrunden till att kommunen öppnar upp är att samtliga boende på Kungsbackas särskilda boenden nu är vaccinerade mot Covid-19.

Boendenas ytterdörrar kommer även fortsatt att vara låsta och kommunen betonar att Folkhälsomyndighetens rekommendationer måste följas. Att de säkra besöken genomförs i enlighet med de regler som äldreomsorgen satt upp, är också av yttersta vikt.

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-18 KL. 20:30
Åtalas för grov våldtäkt mot barn
Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 14:11
Anfallaren lämnar mitt under säsongen
Premium | FOTBOLL 2026-08-18 KL. 12:22
Jeremejeff uppges klar för ny klubb

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Från Hem till byn till Gottskär – möt skådespelaren som inte ville bli känd

Konstnären Wiveka Warenfalk är ett känt ansikte för de flesta i Gottskär. Men ännu fler känner igen henne från åren som skådespelare och rollen som Mia Strid i tv-serien Hem till byn.