NYHETER 2020-04-05 KL. 15:57

Besöksförbud i boenden med särskild service

Spridningen av det nya coronaviruset har nu nått en så hög nivå att Folkhälsomyndigheten skärpt sina rekommendationer. Det betyder stopp för besök hos Kungsbackabor i boende med särskild service.

Besöksförbud i boenden med särskild service

TV-klipp och nyheter

TV-klipp och nyheter

Det är Kungsbacka kommun som bestämt sig för att förbjuda alla besök hos kommuninvånare i boende med särskild service.

Börjar gälla 6 april


Förbudet gäller från och med i morgon, måndag den 6 april, till och med den 30 april. Kommunen aviserar dock redan nu att förbudet kan komma att förlängas.

Symptomfria utomhusbesök


Den som vill besöka närstående som omfattas av besöksstoppet kan fortsätta att träffas utomhus. Kommunens personal hjälper gärna till med planering av sådana besök.

Den som vill besöka boenden med särskild service måste dock vara helt fri från luftvägssymptom.

TV-klipp och nyheter

Toppmötet blev Annebergs första förlust
2026-09-06 KL. 17:00
Premium

Toppmötet blev Annebergs första förlust

BILDEXTRA: 30 bilder från stadsfestivalen
2026-09-06 KL. 12:00
Premium

BILDEXTRA: 30 bilder från stadsfestivalen

Debatt: Dags att städa upp
2026-09-06 KL. 18:00

Debatt: Dags att städa upp

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-06 KL. 14:00
Nytt inbrott på återvinningscentralen
Premium | SPORT 2026-09-06 KL. 11:09
Fjärås överraskade mot topplaget MFF
Premium | SPORT 2026-09-05 KL. 20:17
Derbyseger lyfte Åsa över strecket

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.