BANDY 2021-12-07 KL. 14:00

Tufft motstånd väntar ikväll för Frillesås

Av Eric Andersson

Om matchen mot IK Tellus var en måstematch för Frillesås BK är det raka motsatsen ikväll. Serieledarna Villa Lidköping med målmaskinen Christoffer Edlund i laget kommer på besök.
– Vi spelar helt utan press. Samtidigt har vi alltid poängchans på hemmaplan, säger Mattias Johansson, spelande tränare i Frillesås BK.

Tufft motstånd väntar ikväll för Frillesås
Effektiviteten framför mål blir viktig för Frillesås BK. Foto: Eric Andersson

Det blir en svår nöt att knäcka för Frillesås BK ikväll mot serieledaren Villa Lidköping som gjort överlägset flest mål i elitserien. Men på Sjöaremossen har det historiskt sett inte varit full fart framåt från gästerna.
– När de har kommit hit tidigare säsonger har de spelat lite mer tillknäppt och diciplinerat. Vi måste vara effektiva på fasta situationer om vi ska kunna vinna matchen, säger Mattias Johansson.

I Villa Lidköping finns det framförallt en spelare som sticker ut. Christoffer Edlund har gjort makalösa 37 mål på de 10 inledande matcherna.
Hur stoppar man honom?
– Det är lättare sagt än gjort. Vi måste vara samlade som lag, bjuder vi dem på omställningar är det nästintill omöjligt att fånga in honom. Det måste vi undvika, säger Johansson.

Mattias Johansson menar på att mod är nyckeln till en bra prestation. Med en seger i ryggen kan Frillesås gå in i matchen helt utan press.
– Vi måste våga tro på att vi kan ta dem och bygga vidare på segern mot Tellus. Känner vi oss slagna på förhand blir det en väldigt jobbig kväll för oss.

TV-klipp och nyheter

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken
2026-11-05 KL. 19:00
Premium

Hanhalsforwarden fick ansiktet krossat av pucken

20-åringen tillbaka på isen efter mardrömsskadan

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år
NYHETER 2026-11-04 KL. 21:00

Klev tvekande in i politiken – blev kvar i 34 år

• ”Jag trodde vi hade kommit längre” • Har drivit uppmärksammad politikerskola i 20 år • Barnbarnets kommentar fick henne att trappa ner

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 13:45
Nu kommer julbelysningen upp
Premium | NYHETER 2026-11-05 KL. 11:40
Förseningen kostar kommunen miljoner

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.