Frillesås BK:s konkurrent i det nedre skiktet tappar huvudtränaren som lämnar med omedelbar verkan.
Bandy. För Frillesås BK pågår jakten på ett första slutspel för fullt. Ett av lagen som är inblandade i fajten är Broberg/Söderhamn som haft en motig säsong. Inför säsongen värvade de fjolårets utropstecken i FBK, Karl Tagesson.
– De stora grejerna är väl en bra träningsmiljö varje träning och att spela i ett topplag i elitserien. Jag får en stor roll i ett väldigt bra lag, sa han till NH när flytten blev officiell.
Så har det inte blivit för hälsingelaget som är nästjumbo och två placeringar bakom Frillesås BK. I helgen stod det klart att tränaren Björn Eriksson lämnar huvudtränarsysslan med omedelbar verkan.
Läs mer om Frillesås BK här.
Carina Bergfeldt om:
✔ Nya boken ✔ Talkshowen ✔ Kristallen-priset
När Alice Johansson Brodén var 1,5 år drabbades hon både av en hjärntumör och en stroke. Läkarna gav henne en mörk prognos. I dag, 16 år gammal, driver hon företag där hon säljer egendesignade kepsar och mössor för att samla in pengar till Barncancerfonden. – Jag vill hjälpa forskningen att gå vidare, säger hon.


