BANDY 2022-01-25 KL. 22:47

Styrkebesked av Frillesås mot tabelljumbon

Av Eric Andersson

Bortamatchen mot tabelljumbon Tellus var en gyllene chans för Frillesås att studsa tillbaka efter tre raka förluster. Och den chansen tog man.
– Det finns inga tvivel om att vi var det bättre laget idag, säger Frillesås tränare, Jesper Larsson.

Styrkebesked av Frillesås mot tabelljumbon
Fredrik Brandin blev tvåmålsskytt borta mot Tellus. Arkivfoto: Eric Andersson

Efter tre raka förluster var det ett revanschsuget Frillesås som satte sig på bussen upp till Stockholm för att möta Tellus. Bortalaget fick en bra start på matchen och redan efter knappt en halvtimme var Frillesås i ledning med 0–3. I paus var det 1–4 på resultattavlan efter en övertygande första halvlek.

– Vi gör mycket av det vi säger att vi ska göra, spelar disciplinerat och aggressivt. Många spelare gör otroligt bra insatser idag, säger Jesper Larsson.

Den andra halvleken blev inte lika sprudlande och det dröjde till slutsekunderna innan Frillesås fyllde på målkontot med ytterligare två mål och vann med 1–6. Frillesås tränare, Jesper Larsson, är imponerad av prestationen sett till hur viktig matchen var.

– Det här var en sjukt viktig match och då är det imponerande att vi gör det så bra som vi gör. Det är snarare vi som kan göra ett par mål till. Tellus har lite hörnor men utöver det skapar de inte speciellt mycket farliga chanser, säger Jesper Larsson.


Frillesås målskyttar mot Tellus. Foto: Lars-Johan Svanström


Hur skönt är det att vinna måstematcher likt denna?
– Det är alltid goare att åka den här jävla bussen när vi har vunnit. Just nu känns det som att vi bor i bussen, säger Jesper Larsson.

På fredag väntar en på pappret tacksam uppgift för Frillesås när nästjumbon Örebro kommer på besök. Vid seger där kan Frillesås blanda sig i slutspelsracet på allvar och samtidigt distansera sig från den absoluta botten av tabellen.

Tittar ni uppåt eller neråt i tabellen?
– Alla kollar såklart på tabellen men det är en match i taget som gäller. Framförallt när tabellen haltar så mycket som den gör nu så är det svårt att dra några slutsatser av den.

Matchfakta: Elitserien
Tellus – Frillesås 1 – 6 (1–4)
0–1 (10.53) Sergey Pochkunov, 0–2 (17.27) Fredrik Brandin, 0–3 (26.07) Gustav Friman, 1–3 (38.57), 1–4 (40.26) Adrian Emretsson, 1–5 (91.07) Markus Fremstad, 1–6 (91.17) Fredrik Brandin

Regionala direktören om rivna kontraktet:
NYHETER 2025-09-18 KL. 12:20
Premium

Regionala direktören om rivna kontraktet: "Misslyckande"

Kostnaderna för Västlänken har skenat och tidsplanen har skjutits fram

Brukare avvisades av personal under natten:
NYHETER 2025-09-18 KL. 11:45
Premium

Brukare avvisades av personal under natten: "Orkar inte nu"

Händelsen utreds nu enligt lex Sarah

17-åriga löftet:
SPORT 2025-09-17 KL. 18:00
Premium

17-åriga löftet: "Vill visa vad jag kan"

Talangen har tagit steget från division två till allsvenskan

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter
NYHETER 2025-09-17 KL. 17:00
Premium

Företaget bytte fokus – satsar på giftfria produkter

Denni delar sina bästa tips på hus- och altanrengöring

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Per Fritzell:

Per Fritzell: "Jag tror inte att jag är en rolig människa"

I flera decennier har Per Fritzell, som medlem i humorgruppen Galenskaparna och After Shave, roat svenskarna. Nu är han aktuell i TV-programmet Över Atlanten där han seglar till Karibien. Som barn var det professionell seglare som var drömjobbet, och inte professionell underhållare. – Jag tror inte att jag är en rolig människa. Men jag kan göra figurer som är roliga, säger han.