BANDY 2022-08-30 KL. 14:08

Nyförvärven tog för sig

Av Christian Johansson

Det är sommar, men det struntar Frillesås BK i. Bandysäsongen är nu igång.

Nyförvärven tog för sig
Säsongen är igång för Frillesås bK. Foto: Frillesås BK

Det var storlaget Villa Lidköping som väntade i årets första träningsmatch, precis som i fjol. Perfekt, tycker spelande tränaren Mattias Johansson. De kan lira utan press och testas rejält.
FBK stod emot i en halvtimme, sedan rasslade det bakom Johannes Gustavsson. Hemmalaget som anfördes av hela 1 200 personer vann komfortabelt med 3–1.
– Rent tempomässigt ligger vi långt fram. Vi hade ett bra resultat även förra året men det var en skillnad i prestationen. Vi orkade mer och känns starka. Framför allt sticker den andra halvleken ut, säger Mattias Johansson som själv protokollfördes för säsongens första fullträff. Eller hur var det?
– Det kanske blir en diskussion vem som var på den sist. Jag tror nog inte jag var det utan att Markus Fremstad ska få det.
Stack någon ut individuellt?
–Det var en svår match att vara försvarare i, så jag skulle säga nya Gabriel Hultgren (back) och Karl Tagesson (halv)


Matchfakta: träningsmatch
Villa Lidköping – Frillesås BK 3 – 1 (2–0)
1–0 (32), 2–0 (44), 3–0 (85), 3–1 (86) Mattias Johansson

TV-klipp och nyheter

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott
2026-04-01 KL. 12:42
Premium

IT-expert tar över som vd på Tjolöholms slott

"Jag är 100 procent säker att vi valt rätt"

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”
2026-04-01 KL. 13:30
Premium

Öringpremiär i Kungsbacka: ”Bästa vårtecknet”

Norra Halland hängde med på första kastet för i år

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker
FAMILJ 2026-03-31 KL. 20:15
Premium

Översättaren bakom nobelvinnare och klassiker

Har översatt 60 böcker – nu väntar största projektet

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.