BANDY 2024-11-11 KL. 14:52

Nya turer kring måstematchen – flyttas igen

Av Eric Andersson

På Sjöaremossen finns det än så länge ingen is i sikte. Nu har Frillesås BK skjutit upp måstematchen mot bottenkollegan Ljusdal ytterligare en gång.

Nya turer kring måstematchen – flyttas igen

BANDY. Att matcher flyttas i säsongsinledningen är inget nytt för Frillesås BK med tanke på issituationen på Sjöaremossen. Nu flyttas hemmamatchen mot bottenkollegan Ljusdal, som först var schemalagd den 12 november, för andra gången. För en dryg vecka sedan flyttades den till måndagen den 18 november. Nu får matchen återigen nytt datum – söndagen 24 november med avslag klockan 13.

Enligt FBK:s koordinator, Tobias J. Dahl, kommer matchen spelas i Ruddalens Ishall trots att den skjuts upp en knapp vecka.



Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer
FAMILJ 2026-03-17 KL. 20:00
Premium

Fotografens unika möten med Madagaskars lemurer

Ställer ut foton på Gårdsbageriet i Idala

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-03-18 KL. 19:00
Premiär för nya elbilspremien

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

Från fisklådor till moderna villor – företaget fyller 80 år

I fabriken i Älvsåker växer villor fram steg för steg med modern teknik. Men det började en gång med två bröder och fisklådor till Göteborgs hamn. När A-hus fyller 80 år möter historien en småhusmarknad i förändring.