BANDY 2023-03-23 KL. 11:42

Mittfältare förlänger med FBK: "Inget svårt beslut"

Av Eric Andersson

Under säsongen växte Marcus Lindholm ut till en viktig kugge på Frillesås BK:s mittfält. Nu står det klart att han blir kvar på Sjöaremossen även nästa vinter.

Mittfältare förlänger med FBK:
Marcus Lindholm blir kvar i Frilleås BK. Arkivfoto: John Skoglund

BANDY. Lagbygget inför säsongen 2023/24 fortsätter för Frilleås BK och den senaste i raden av kontraktsförlängningar är Marcus Lindholm. Mittfältaren var i kontakt med ett par andra klubbar, men tvekade inte när FBK presenterade ett nytt 1+1-årskontrakt.
– Det var inget svårt beslut. Jag har varit inställd på att stanna hela tiden så det kändes ganska självklart, säger han.

24-åringen anslöt från Ljusdal inför säsongen och har haft en stigande utvecklingskurva. Fyra mål och åtta assist i elitserien följdes upp med ytterligare fem poäng i kvalet.
– Jag hade förväntat mig att det skulle ta en stund att komma in i det. Det är alltid tufft med nytt lag och ny serie men det har gått bättre och bättre ju längre säsongen gick.

Vad har du för förväntningar på nästa säsong?
– Att vi fortsätter utvecklas som lag som tar steg hela tiden. Jag tycker vi gjorde en bra säsong så det är bara att fortsätta på den vägen och bli ännu bättre, säger Marcus Lindholm.

Josefine Rybrink om guldsitsen
FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Premium

Josefine Rybrink om guldsitsen

✔ Pikarna hemifrån ✔ "Alla jävla silverplatser" ✔ Återkomsten i Häcken

Hanhals akilleshäl fällde dem
ISHOCKEY 2026-10-29 KL. 08:56
Premium

Hanhals akilleshäl fällde dem

Mittfältsprofilens märkliga säsong
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 20:00
Premium

Mittfältsprofilens märkliga säsong

✔ Allt-i-allo-rollen ✔ Ville gå till moderklubben ✔ Framtiden

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa
FOTBOLL 2026-10-28 KL. 13:24
Premium

Huvudtränaren kliver av: Så blir nya staben i Åsa

✔ Därför lämnar tränaren ✔ Han tar över ✔ Profilens framtid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | FOTBOLL 2026-10-29 KL. 19:00
Josefine Rybrink om guldsitsen

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Linn tog plats framför kamerorna i dokusåpan

Från ett paradis till ett annat. Linn Fröjd Johnsen har landat hemma i Kungsbacka efter inspelningarna av dokusåpan Paradise hotel.