BANDY 2021-11-23 KL. 10:26

Letar förstärkning efter nya spelartappet

Av Oliver Marshall

Nyförvärvet Andrey Gerasimov meddelade nyligen Frillesås att han av privata skäl behöver lämna Frillesås för att åka hem till Ryssland. Och då man sedan tidigare även tappat Niklas Gustafsson och Robin Mohlén sonderar nu FBK terrängen efter eventuella nyförvärv.

Letar förstärkning efter nya spelartappet
Andrey Gerasimov mot Sandviken. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

Den ryska anfallaren blev inte långvarig hos Frillesås.
– Han kontaktade mig förra veckan och berättade att han var tvungen att åka hem av privata familjeskäl, säger Frillesås värvningsansvarige, Christer Lind.

När nu en trio spelare har försvunnit från truppen ser klubben över möjligheterna till förstärkningar.
– Vi tänker väl både och. Om man kan hitta en förstärkning så vill vi ha det. En erfaren spelare som kan ersätta det vi tappat nu. Men vi vill samtidigt ha in några yngre breddspelare så vi kan få lite större bredd på truppen och fler på träningarna, säger Lind.

Vad eller om det blir någon förstärkning återstår att se.
– Vi har tentaklerna ute, men att hitta någon spelare när man börjar närma sig december är inte lätt, säger Lind.
Vill ni ha in någon snabbt i så fall?
– Ja, inom en till två veckor hoppas vi få in någon.


TV-klipp och nyheter

Grannfejden som pågått i över 20 år:
2025-11-15 KL. 09:00
Premium

Grannfejden som pågått i över 20 år: "Dagbokfört mig"

Cilla har blivit anmäld av grannen flera gånger – får själv betala avgift till kommunen

Samordnare ska ha koll på översvämningar
2025-11-15 KL. 14:00
Premium

Samordnare ska ha koll på översvämningar

Snart kan Halland få en klimatanpassningssamordnare igen

Gunnar Strömmer:
NYHETER 2025-11-14 KL. 11:45
Premium

Gunnar Strömmer: "Barnets bästa är utgångspunkten"

Nya verktyg ska hindra barn att rekryteras av gäng

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”
FOTBOLL 2025-11-14 KL. 08:00
Premium

”Ingenting kommer hindra mig från att spela fotboll”

Leia Molund lät inte sjukdomsbeskedet stoppa drömmen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Sextrakasserier förstörde Emilias drömuppdrag

Det hade varit en dröm sedan hon var barn. Men utlandstjänstgöringen blev en mardröm med sexuella trakasserier och mobbning i hennes närmaste grupp. Nu delar Emilia Åhfelt med sig av sina erfarenheter, bland annat vid föreläsningar inom Försvaret. – I början grät jag på scenen varje gång jag föreläste. Men min livsuppgift är att sprida kunskapen om sextrakasserier och mobbning vidare, säger hon.