BANDY 2021-11-23 KL. 10:26

Letar förstärkning efter nya spelartappet

Av Oliver Marshall

Nyförvärvet Andrey Gerasimov meddelade nyligen Frillesås att han av privata skäl behöver lämna Frillesås för att åka hem till Ryssland. Och då man sedan tidigare även tappat Niklas Gustafsson och Robin Mohlén sonderar nu FBK terrängen efter eventuella nyförvärv.

Letar förstärkning efter nya spelartappet
Andrey Gerasimov mot Sandviken. Foto: Arkivfoto Oliver Marshall

Den ryska anfallaren blev inte långvarig hos Frillesås.
– Han kontaktade mig förra veckan och berättade att han var tvungen att åka hem av privata familjeskäl, säger Frillesås värvningsansvarige, Christer Lind.

När nu en trio spelare har försvunnit från truppen ser klubben över möjligheterna till förstärkningar.
– Vi tänker väl både och. Om man kan hitta en förstärkning så vill vi ha det. En erfaren spelare som kan ersätta det vi tappat nu. Men vi vill samtidigt ha in några yngre breddspelare så vi kan få lite större bredd på truppen och fler på träningarna, säger Lind.

Vad eller om det blir någon förstärkning återstår att se.
– Vi har tentaklerna ute, men att hitta någon spelare när man börjar närma sig december är inte lätt, säger Lind.
Vill ni ha in någon snabbt i så fall?
– Ja, inom en till två veckor hoppas vi få in någon.


Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs
HANDBOLL 2026-01-13 KL. 10:30
Premium

Därför gör ”Berka” comeback i Aranäs

Tränarens besked om när han tar plats i truppen

Blodbrist efter snökaoset
NYHETER 2026-01-13 KL. 07:45
Premium

Blodbrist efter snökaoset

Blodbussen välkomnar fler blodgivare

Regn på ingång – och ishalka
NYHETER 2026-01-12 KL. 14:56
Premium

Regn på ingång – och ishalka

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Anton testar – så är det att vara brandman

Anton testar – så är det att vara brandman

I serien "Anton testar" provar jag, Anton, på olika roliga saker som jag inte kan eller har gjort innan. Testerna dokumenteras genom text, video och bilder. Tidigare har jag testat på att vara pizzabagare. Denna gången testar jag ett helt annat yrke – nämligen brandman. Hur det gick för mig kan ni se och läsa om här nedanför.