BANDY 2021-11-15 KL. 11:32

Isen är redo på Sjöaremossen

Av Oliver Marshall

Frillesås har en matchtät vecka med tre matcher på sex dagar, med start imorgon bort mot serieledande Motala. På fredag är det dags igen, då i en "riktig" hemmapremiär på Sjöaremossen.

Isen är redo på Sjöaremossen
Frillesås BK får flytta hem igen. Foto: Arkivfoto Christian Johansson

Till skillnad från lagets förra hemmamatch är Frillesås nu hemma på riktigt. Isen på Sjöaremossen är redo.
– Linjerna gjordes igår kväll och de var väldigt förhoppningsfulla. Kanske kan laget till och med ha en träning där innan AIK-matchen, säger Fredrik Brorsson, medieansvarig i Frillesås BK.
Redan på söndag är det dags igen för hemmamatch, och även om det aldrig går att vara helt säker, ska det mycket till om inte den och övriga hemmamatcher framöver blir på Sjöaremossen.
– Att hålla isen ska det väldigt mycket till för att man inte ska kunna göra. Är isen bara klar så kan man oftast hålla den kvar, man får bland annat jobba med att skyffla bort vattnet så det inte står, säger Brorsson, och lägger till:
– Det gäller dock fortfarande att vädret är på vår sida fram till fredag. För ett riktigt skitväder, som det kan bli under en vecka, står inte ens Sjöaremossen emot.


Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen
KLUBBNYTT 2026-04-04 KL. 09:22

Klubbnytt: Särö Kullavik IF stärker tränarkompetensen

Genomförde utbildning med Leeds United Academy

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

"Om man fortfarande är trasig är det svårt att läka andra"

Hon vet hur det känns att gå sönder och vad som krävs för att bli hel igen. Idag arbetar Marie Heydecke med samtal och personlig utveckling, och arrangerar snart en egen mässa i Älvsåkersgården för andra gången.