Klik venligst
BANDY 2019-11-16 KL. 00:08

Gösta 80 - Sjöaremossen 40 år

I samband med bandymatchen Frillesås-Villa Lidköping, firade man dubbla jubileum strax före matchstart.
- Klubbens Gösta Johansson fyller 80 och Sjöaremossens premiäris kom till för 40 år sedan, säger pressansvarige Fredrik Brorsson.

Gösta 80 - Sjöaremossen 40 år
Bandyprofilen Gösta Johansson hyllas här på sin jubileumsdag av Fredrik Brorsson.

Gösta Johansson som var med och bildade Frillesås BK (1960) fick innan matchen ta emot hyllningar från båda lagens spelare, domare och publik.
- Det här hade jag inte väntat mig, säger den pigge 80-åringen.

Sjöaremossens första konstis kom alltså till för 40 år sedan.
- Här har spelats många underhållande och spännande bandymatcher, säger Gösta Johansson. Tänk att vi nu står här och får se lilla Frillesås i elitserien. Det hade jag aldrig vågat drömma om när vi bildade vår klubb.




Klik venligst

TV-klipp och nyheter

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan
2026-09-28 KL. 19:45
Premium

Stor enkät inför Aranäs nystart i allsvenskan

Zanotti: "Zanotti är inte som alla andra"

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”
2026-09-28 KL. 18:15
Premium

Så har öppna förskolan förändrats på 50 år: ”Papporna har blivit fler”

Pionjären berättar om starten

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

20 år av ostrontävlingar – nu jagar Johan VM-guld

Johan Malm började tävla i att öppna ostron för 20 år sedan. Sedan dess har Gottskärsbon hunnit tävla världen över och i år har segrarna avlöst varandra. På lördag väntar VM i Galway.