BANDY 2019-11-16 KL. 00:08

Gösta 80 - Sjöaremossen 40 år

I samband med bandymatchen Frillesås-Villa Lidköping, firade man dubbla jubileum strax före matchstart.
- Klubbens Gösta Johansson fyller 80 och Sjöaremossens premiäris kom till för 40 år sedan, säger pressansvarige Fredrik Brorsson.

Gösta 80 - Sjöaremossen 40 år
Bandyprofilen Gösta Johansson hyllas här på sin jubileumsdag av Fredrik Brorsson.

Gösta Johansson som var med och bildade Frillesås BK (1960) fick innan matchen ta emot hyllningar från båda lagens spelare, domare och publik.
- Det här hade jag inte väntat mig, säger den pigge 80-åringen.

Sjöaremossens första konstis kom alltså till för 40 år sedan.
- Här har spelats många underhållande och spännande bandymatcher, säger Gösta Johansson. Tänk att vi nu står här och får se lilla Frillesås i elitserien. Det hade jag aldrig vågat drömma om när vi bildade vår klubb.




Elever visade upp framtidens bussar
NYHETER 2026-06-03 KL. 21:00
Premium

Elever visade upp framtidens bussar

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala
SPORT 2026-06-03 KL. 10:26
Premium

Avslöjar: Kaptenen lämnar Onsala

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta
NYHETER 2026-06-03 KL. 07:30
Premium

Personal berättade för brukare att de tvingats sluta

Händelsen är anmäld enligt Lex Sarah och utreds

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 14:15
Se filmerna från utspringet
Premium | NYHETER 2026-06-04 KL. 10:59
Rektorn: "Bästa dagen på året"

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.