BANDY 2020-04-29 KL. 14:01

Frillesås Norrman krossade alpina stjärnans rekord

Lukas Norrman antog P4 Hallands utmaning. Han satte sig i jägarvila för att slå Frida Hansdotters rekord från Mästarnas mästare – och fullkomligt krossade hennes tid.

– Det gick fortare än vad man trodde, säger Frillesåsspelaren.

Frillesås Norrman krossade alpina stjärnans rekord
Lukas Norrman visade prov på stor benstyrka när han krossade Frida Hansdotters rekord i jägarvila. Arkivbild.



BANDY. Magdalena Forsbergs rekord i jägarvila i SVT:s Mästarnas mästare krossades under söndagen av den före detta alpina stjärnan Frida Hansdotter. Hon satt i en 90-graders vinkel i 26 minuter, dubbelt så lång tid som den forne skidskyttedrottningen.

I måndags utmanade P4 Halland Frillesås tränare Mattias Johansson till att försöka slå det rekordet. Men då han fortsatt känner av sviterna från en lårskada han ådrog sig i kvalet blev det istället Lukas Norrman som skulle försöka klå rekordet.

– Jag tänkte att det inte kommer att gå att sitta i 26 minuter. Jag var sjukt imponerad över Fridas tid. Om jag stod i fem-tio minuter så skulle jag vara nöjd, säger Norrman.

Den förhoppningen krossade han – likaså Hansdotters tid. När klockan stannade hade Norrman suttit i jägarvilan i en timme, elva minuter och elva sekunder.

– Det kändes inte som att det var en timma utan det gick fortare än vad man trodde, säger Norrman.

En timme är lång tid, vad tänkte du på under tiden?

– Man får pressa sig själv hela tiden och det gäller att ha pannben. Sedan var reportern från P4 här hela tiden så man fick prata med honom och lyssna på musik.

Hur känns benen nu ett par dagar efteråt?

– Det är klart att jag har lite träningsvärk men jag har haft värre träningsvärk i benen.

Känner du dig triggad att förbättra ditt rekord?

– Det är ingenting jag har tänkt på utan det är klart att jag hade kunnat sitta i några minuter till om jag hade velat.

Norrman skrev förra veckan på ett nytt avtal med klubben som gör att han stannar i Frillesås ytterligare två säsonger. Under måndagen gjorde Frillesås även klart med ytterligare två spelare. Lukas storebror Jesper Norrman har även han skrivit på ett två årsavtal, 1+1.

Även kvalseriens målspruta Fredrik Brandin har valt att förlänga sitt kontrakt med klubben. Denna säsong blir den åttonde för forwarden som svarade för imponerande tio mål på sex matcher i kvalet.

Läs fler bandynyheter här.

TV-klipp och nyheter

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen
2026-08-12 KL. 19:00
Premium

FBK bryter med nyförvärvet – osäkert kring 24-åringen

Frillesås BK gjorde säsongens första ispass

Ny flyglinje öppnar från Landvetter
2026-08-12 KL. 14:37
Premium

Ny flyglinje öppnar från Landvetter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-08-12 KL. 14:37
Ny flyglinje öppnar från Landvetter

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Möt Kungsbackas egen meteorolog – 35 år på SMHI

Kanske har du hört honom i P4 när han varnar för storm och oväder. Eller så har du läst när han berättar om helgens väder i NH. Med 35 år på SMHI är Kungsbackabon en av Sveriges mest erfarna meteorologer. – Det mest intressanta är när det blir väldigt markanta väderskiften som går väldigt snabbt. När man lyckas förutsäga det så gör man verkligen skillnad som meteorolog, säger Torbjörn Simann.