BANDY 2020-04-29 KL. 14:01

Frillesås Norrman krossade alpina stjärnans rekord

Lukas Norrman antog P4 Hallands utmaning. Han satte sig i jägarvila för att slå Frida Hansdotters rekord från Mästarnas mästare – och fullkomligt krossade hennes tid.

– Det gick fortare än vad man trodde, säger Frillesåsspelaren.

Frillesås Norrman krossade alpina stjärnans rekord
Lukas Norrman visade prov på stor benstyrka när han krossade Frida Hansdotters rekord i jägarvila. Arkivbild.



BANDY. Magdalena Forsbergs rekord i jägarvila i SVT:s Mästarnas mästare krossades under söndagen av den före detta alpina stjärnan Frida Hansdotter. Hon satt i en 90-graders vinkel i 26 minuter, dubbelt så lång tid som den forne skidskyttedrottningen.

I måndags utmanade P4 Halland Frillesås tränare Mattias Johansson till att försöka slå det rekordet. Men då han fortsatt känner av sviterna från en lårskada han ådrog sig i kvalet blev det istället Lukas Norrman som skulle försöka klå rekordet.

– Jag tänkte att det inte kommer att gå att sitta i 26 minuter. Jag var sjukt imponerad över Fridas tid. Om jag stod i fem-tio minuter så skulle jag vara nöjd, säger Norrman.

Den förhoppningen krossade han – likaså Hansdotters tid. När klockan stannade hade Norrman suttit i jägarvilan i en timme, elva minuter och elva sekunder.

– Det kändes inte som att det var en timma utan det gick fortare än vad man trodde, säger Norrman.

En timme är lång tid, vad tänkte du på under tiden?

– Man får pressa sig själv hela tiden och det gäller att ha pannben. Sedan var reportern från P4 här hela tiden så man fick prata med honom och lyssna på musik.

Hur känns benen nu ett par dagar efteråt?

– Det är klart att jag har lite träningsvärk men jag har haft värre träningsvärk i benen.

Känner du dig triggad att förbättra ditt rekord?

– Det är ingenting jag har tänkt på utan det är klart att jag hade kunnat sitta i några minuter till om jag hade velat.

Norrman skrev förra veckan på ett nytt avtal med klubben som gör att han stannar i Frillesås ytterligare två säsonger. Under måndagen gjorde Frillesås även klart med ytterligare två spelare. Lukas storebror Jesper Norrman har även han skrivit på ett två årsavtal, 1+1.

Även kvalseriens målspruta Fredrik Brandin har valt att förlänga sitt kontrakt med klubben. Denna säsong blir den åttonde för forwarden som svarade för imponerande tio mål på sex matcher i kvalet.

Läs fler bandynyheter här.

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen
NYHETER 2025-11-26 KL. 21:00
Premium

Efter prostatacancer – Johnny deltar i Mustaschkampen

Vanligaste cancerformen – vill ha screening och forskningspengar

TV-klipp och nyheter

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten
2025-11-26 KL. 20:00
Premium

34 år, 24 länder och kärleken – Erling om livet bakom ratten

”Aldrig ångrat att jag började köra buss”

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen
2025-11-25 KL. 19:00
Premium

Efter konkursen – Christer tar över restaurangen

Ska locka med italiensk mat och events

Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka
NYHETER 2025-11-26 KL. 12:15
Premium

Två miljoner föreslås till öppna förskolan i Kungsbacka

Mer pedagogiskt innehåll och nya öppettider planeras

Skarpskytten har tagit en paus
SPORT 2025-11-26 KL. 10:22
Premium

Skarpskytten har tagit en paus

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | KRÖNIKOR 2025-11-26 KL. 14:00
Krönika: Alla vi barn i Bullerbyn

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Från ångest till att inspirera tusentals – Nathalies resa

Nathalie Steffner, 33, hade det många drömmer om. Villa, familj och företag. Utifrån såg livet nästintill perfekt ut, men inuti var det tomt och ångesten var stor. Var det här verkligen så livet skulle bli? Nej, inte för Nathalie. – Det har varit en resa, säger Nathalie som idag är en av Sveriges mest uppskattade mentala coacher.