BANDY 2020-01-29 KL. 21:56

Frillesås kände sig blåsta på segern

Två felaktiga domslut. Det ansåg Frillesås fällde avgörande hemma mot Västerås.

– I efterhand kan man se jättetydligt att domaren gör två stora misstag, säger den spelande tränaren Mattias Johansson.

Frillesås kände sig blåsta på segern



BANDY. Frillesås gjorde kanske sin bästa insats för säsongen under matchens inledande 20 minuter. De tog tidigt ledningen och skapade mängder med chanser. I ställningen 1–1 hade Frillesås chansen att ta ledningen på nytt. Men det ryska nyförvärvet Sergey Pochkunov vinkades av för offside. Felaktigt enligt den spelande tränaren Mattias Johansson.

– Han var rejält på rätt sida. I anfallet efter slog de en lång och hamnade i en liknande situation och tilläts göra 1–2, säger Mattias Johansson.

I en jämn andra halvlek med chanser åt bägge håll var det Västerås som utökade sin ledning till 1–3. Och när de skulle göra ytterligare ett via en hörna – som Johansson ansåg inte skulle inträffat.

– Domaren missade en solklar målvaktens boll. Istället drog de in 1–4 på hörnan. Det blev tyvärr väldigt matchavgörande, säger Johansson.

Kändes det som att ni blev blåsta på segern?

– De fick göra två riktigt viktiga mål där vi hade momentum och låg på för ett mål. Istället gjorde de två mål på situationer man i efterhand kan se jättetydligt att domaren gör två stora misstag, säger Johansson.

Trots domarinsatsen var Johansson nöjd med vad hans lag presterade.

– Fortsätter vi såhär så kommer det att lossna ordentligt längre fram, säger Johansson.

Läs fler bandynyheter här. 

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Nöjeskrönika: Gubbarna som håller mig ung länge

Ålder kan vara svårt att relatera till ibland. Men gör man det på rätt sätt så kan man känna sig ung länge. I alla fall så länge som veteranerna i Deep Purple och Rolling Stones inte bara släpper samlingsskivor utan faktiskt mycket bra ny musik.