BANDY 2019-10-15 KL. 22:10

Forwardstrion hittade rätt

Forwardstrion hittade rätt
Fredrik Brandin mot AIK.

I World cup fick Frillesås BK fokusera på att sätta defensiven. Mot Gripen fick de prova sitt spel i andra änden av planen,

– Vi har tränat på att få med fler i anfallet. Vi skapade mycket chanser och hade några riktigt bra perioder offensivt, säger Mattias Johansson.

Försvarsspelet höll inte samma klass som i World cup och när effektiviteten inte var skarp blev det relativt jämnt på resultattavlan mot allsvenska Gripen.

Vad stämde offensivt?

– Vi hade variation och vi fick med fler spelare i djupled som vi kunde hitta både längs isen och med lyft. Det var positivt att våra forwards fick göra mål, säger tränaren som i dagsläget ser Elias Modin som i första hand anfallare.

Krönika: Dansat jubileum
KRÖNIKOR 2026-01-23 KL. 13:50
Premium

Krönika: Dansat jubileum

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv
NYHETER 2026-01-22 KL. 19:00
Premium

Tvångsomhändertagen – det räddade hennes liv

Emma kämpade mot ätstörningar under lång tid

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Ebbot blickar framåt efter alla framgångar

Han bestämde sig tidigt. Musiken skulle bli hans liv. Så blev det också för Säröbon Ebbot Lundberg, som inte alls känner sig färdig ännu. – Som sångare ser jag inga hinder för att hålla på i många år till, säger han.