BANDY 2023-02-06 KL. 21:40

Förre FBK-profilens kritik mot förbundet: "Löjligt"

Av Christian Johansson

Klubbarna var överens men en kommunikationsmiss gjorde att Anton Lööf:s övergång godkändes några timmar för sent. Bandyförbundet stod på sig – den godkänns inte trots påtryckningar från bägge föreningarna.
– Jag tycker det är löjligt av förbundet. Speciellt på den nivån, säger den före detta Frillesåsbacken.

Förre FBK-profilens kritik mot förbundet:
Anton Lööf vet inte om det blir spel den här säsongen. Arkivfoto: Christian Johansson

Det var Bandypuls som först rapporterade om den spruckna övergången för Anton Lööf. Försvararen som lade av efter förra säsongen skulle finnas tillgänglig i ettanlaget SK Höjden i deras jakt på en allsvensk plats.
– Jag har inte haft något jättesug men jag känner tränaren där. jag var med och tränade ett pass innan jul och sedan körde jag några pass efter nyår, säger Anton Lööf.

Sista dagen för övergångar var 15 januari. Innan det bestämdes att han i alla fall skulle registreras av Göteborgsklubben. Men de glömde berätta detta för Frillesås BK. FBK var nämligen tvungna att också godkänna övergången eftersom han tillhörde dem senast – nu såg koordinatorn Tobias Johansson Dahl det mejlet först på måndagen den 16 januari.
– Jag hade godkänt den alla dagar i veckan men det missades.

Båda klubbarna skickade in en skrivelse där de tyckte att övergången skulle godkännas trots att det registrerades för sent men förbundet stod på sig.
– Det är jättekonstigt. Det är barnsligheter från förbundet, de skulle kunna lägga krafterna på annat, säger Tobias Johansson Dahl.
Även Anton Lööf tycker det är märkligt.
– Jag hade kunnat köpa det om det var i elitserien eller konkurrerande lag. Det är märkligt, man borde ha tagit hänsyn till att förfrågan var gjord i tid.

När NH pratar med den före detta Frillesåsprofilen är han på väg till Åre för en veckas skidåkning.
Är det så man tröstar sig efter en övergång som inte blev av?
– Jag hade åkt även om den gått igenom.
Det finns dock fortfarande en chans att det blir en övergång. Avslaget som SK Höjden fick har överklagats. Därför vill inte bandyförbundets generalsekreterare Pär Gustafsson yttra sig.
– Jag kan inte kommentera det.
Ärendet ska tas upp på förbundets styrelsemöte om två veckor.

Läs fler bandynyheter här.





SENASTE TV-NYHETERNA

Barnmarknad lockade massvis med folk
NYHETER 2023-04-01 KL. 15:00

Barnmarknad lockade massvis med folk

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över
KRÖNIKOR 2023-04-01 KL. 12:00

Krönika: Glädjande siffror att vara stolt över

Turistinformationen har koll på sportfisket
NYHETER 2023-04-01 KL. 09:30

Turistinformationen har koll på sportfisket

Första april är sportfiskarnas julafton
NYHETER 2023-04-01 KL. 08:45
Premium

Första april är sportfiskarnas julafton

Succésäsongen ett faktum:
HANDBOLL 2023-03-31 KL. 23:02
Premium

Succésäsongen ett faktum: "Helt fantastiskt"

Fler nyheter

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | SPORT 2023-04-02 KL. 12:42
En offensiv defensiv gav utdelning
Premium | NYHETER 2023-04-01 KL. 16:45
Hanhals Holme renstädad av Team Spirit

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Hunden Sigge trivs med att vara hemma igen

Ettårige schäfern Sigge sprang iväg i samband med en trafikolycka i januari. Medan matte Johanna Almtén låg på sjukhus drog ett stort sökpådrag igång. Sigge observerades flera gånger under det ett och ett halv dygnet han var borta, men det var först när han såg Johanna som han vågade sig fram. – Det går inte att beskriva hur underbart det kändes.