BANDY 2021-11-09 KL. 12:00 En likadan prestation ska ge seger
Av Oliver Marshall
Det var en hemmapremiär som både gav hemläxa och något positivt att ta med sig för Frillesås. Trots förlust och mål som släpptes in på ganska likvärdiga sätt tror Frillesås kapten, Fredrik Johansson, att en likvärdig prestation ska ge två poäng i dagens viktiga match.
Fredrik Johansson vill se en likvärdig prestation mot Örebro. Foto: Oliver Marshall
Två gånger om kom laget tillbaka i den första halvleken och vägrade släppa taget om Sandviken under 75 minuter. Det fanns mycket att vara nöjd över som FBK-spelare.
– Jag tycker vi gjorde vår bästa match i år. Vi har haft lite dippar i de andra matcherna, men idag var vi ganska bra över 90 minuter. I slutet blottade vi oss lite och det är tråkigt att det blev 3–7 för det var inte en sån match, säger Fredrik Johansson.
Viktigt möteRedan ikväll väntar nästa test, när bottenkollegorna Örebro väntar på bortaplan. Fredrik Johansson vet att det är en extra viktig match, men med Sandvikenmatchen i ryggen känner han ett lugn.
– Spelar vi som vi gjorde mot Sandviken vinner vi mot Örebro, det är jag övertygad om, säger han, och fortsätter:
– Men på fasta och att vi släppte till en del mål i boxen har vi att jobba med. Det är viktigt och kommer bli det mot Örebro också, för det kan bli en ganska tillknäppt match.