BANDY 2020-03-08 KL. 20:29

Emretsson missade matchen – glömde skridskorna

Adrian Emretsson missade det viktiga mötet på Studenternas IP. Anledningen? Materialaren råkade glömma att packa ned hans skridskor.

– Det värsta kan hända ibland och det gjorde det i dag, säger Emretsson.

Emretsson missade matchen – glömde skridskorna
Adrian Emretsson, längst till höger i bild, tvingades stå vid sidan av efter att hans skridskor glömts hemma på Sjöaremossen.



När matchen blåstes igång saknades Adrian Emretsson i laguppställningen. Men han fanns med på bänken. Det var ingen skada eller känning som stoppade honom. Det var en miss av materialaren.

– Skridskorna var kvar på Sjöaremossen. Det var en miss från materialarsidan i dag. Det är jävligt tråkigt att det händer i sådana här matcher, säger Emretsson.

Borde du inte ha koll på dina egna skridskor?

– Jag har inte hand om mina egna skridskor som tur är. Då hade de nog stannat hemma oftare, säger Emretsson.

Kunde ni inte hitta andra skridskor där uppe?

– Det är lättare sagt än gjort. Det är svårt att hitta ett par skridskor som man kan åka i. Mina skridskor är gjutna efter mina fötter och så vidare. Vi hittade inte några, säger Emretsson.

Istället fick han följa den dramatiska utvecklingen av matchen från bänken. En känsla som inte föll honom i smaken.

–  Jag är inte van vid att stå vid sidan. Och jag kan säga att mina nerver inte tål att stå vid sidan och inte kunna påverka spelet. Det var riktigt hemskt, säger Emretsson.

Rattfull omhändertogs av polis
BLÅLJUS 2026-06-12 KL. 20:39
Premium

Rattfull omhändertogs av polis

Han vann proffstävlingen på Forsgården
SPORT 2026-06-12 KL. 16:24
Premium

Han vann proffstävlingen på Forsgården

Så gick det för de lokala hoppen

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | BLÅLJUS 2026-06-13 KL. 09:31
Lugn skolavslutning i Kungsbacka

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

Gottskärsbo med och startar ny street food-marknad

I ett gammalt varvsområde i Göteborg växer ett stort street food-område fram – Vassen. Det blir 4 500 kvadratmeter med mat från världens alla hörn, barer och musik. Gottskärsbon Johan Malm är delaktig i Vassen och ska ha ett fisk- och skaldjurskök på plats. – Förhoppningsvis kommer de som bor i kranskommunerna tycka att det här är en destination som man måste besöka, säger Johan Malm.