BANDY 2022-01-15 KL. 17:00

Beskedet: Grundserien förlängs och slutspelet ändras

Av Eric Andersson

Som en konsekvens av uppskjutna matcher har Bandyförbundet nu beslutat att förlänga grundserien. Det blir dessutom ändringar i slutspelet.

Beskedet: Grundserien förlängs och slutspelet ändras
Frillesås får ytterligare en vecka på sig att spela sina framflyttade matcher. Arkivfoto: Eric Andersson

För att hinna spela alla uppskjutna matcher förlänger nu Bandyförbundet elitseriens grundserie med en vecka. I den nya säsongsplaneringen finns också ytterligare fyra reservdagar för att kunna spela matcher som eventuellt flyttas fram framöver. Nytt slutdatum för grundserien är 19 februari.

I och med att grundserien förlängs behöver slutspelet kortas ner. Kvartsfinalerna avgörs vanligtvis i bäst av fem matcher. I år blir det istället bäst av tre matcher.

– Semifinalerna är tills vidare bäst av fem. Vid en gynnsam utveckling av pandemin skulle vi eventuellt kunna återgå till bäst av fem i kvartsfinalerna också, säger Pär Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet till deras hemsida.


TV-klipp och nyheter

2026-03-05 KL. 19:00
Premium

"Går hela tiden runt med vetskapen att barnen ska dö"

Jessica och Niclas berättar om livet med tre svårt sjuka barn

LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

350 indragna körkort på ett år – nu tackar polischefen för sig

Rekordet är 350 indragna körkort på ett år. Nu tackar trafikpolischefen Hans Qvant för sig och går i pension, men irritationen över hur vi kör bil i Halland lär finnas kvar. – Vi har en förfärlig trafikkultur på E6, säger han.