BANDY 2022-01-15 KL. 17:00

Beskedet: Grundserien förlängs och slutspelet ändras

Av Eric Andersson

Som en konsekvens av uppskjutna matcher har Bandyförbundet nu beslutat att förlänga grundserien. Det blir dessutom ändringar i slutspelet.

Beskedet: Grundserien förlängs och slutspelet ändras
Frillesås får ytterligare en vecka på sig att spela sina framflyttade matcher. Arkivfoto: Eric Andersson

För att hinna spela alla uppskjutna matcher förlänger nu Bandyförbundet elitseriens grundserie med en vecka. I den nya säsongsplaneringen finns också ytterligare fyra reservdagar för att kunna spela matcher som eventuellt flyttas fram framöver. Nytt slutdatum för grundserien är 19 februari.

I och med att grundserien förlängs behöver slutspelet kortas ner. Kvartsfinalerna avgörs vanligtvis i bäst av fem matcher. I år blir det istället bäst av tre matcher.

– Semifinalerna är tills vidare bäst av fem. Vid en gynnsam utveckling av pandemin skulle vi eventuellt kunna återgå till bäst av fem i kvartsfinalerna också, säger Pär Gustafsson, generalsekreterare på Svenska Bandyförbundet till deras hemsida.


LÄS SENASTE E-TIDNINGEN


Fler E-tidningar

SENASTE NYTT

Premium | NYHETER 2026-09-06 KL. 14:00
Nytt inbrott på återvinningscentralen
Premium | SPORT 2026-09-06 KL. 11:09
Fjärås överraskade mot topplaget MFF
Premium | SPORT 2026-09-05 KL. 20:17
Derbyseger lyfte Åsa över strecket
Premium | NYHETER 2026-09-05 KL. 17:50
Barnens favorit besökte Fyren

Fler nyheter

DÖDSANNONSER

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Thomas och Jessicas jobb är en tidsresa till 1800-talet

Varje arbetsdag på Äskhult gör Thomas Carlsson och Jessica Bergqvist en tidsresa till bondesamhället på 1800-talet. De arbetar med häst och vagn och odlar gamla lantsorter. Deras enorma arbete med restaureringen och skötseln av Äskhult har nu prisats.